Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

iHNed.cz: Banky spouští prodeje nesplácených bytů

Počty nesplácených hypoték rostou. Podle informací Hospodářských novin Raiffeisenbank, Hypoteční banka a Česká spořitelna chystají připravují dražby desítek nemovitostí, které získaly náhradou za nesplácenou hypotéku.

Banky intenzivně připravují prodej nemovitostí z nesplácených hypoték. "Čekám, že vrchol přijde příští a přespříští rok. Souvisí to s růstem nezaměstnanosti a s tím, že nějakou dobu trvá, než k nucené dražbě dojde," říká Žalman. Konkrétně Raiffeisenbank odstartovala velkou dražbu "propadlnutých nemovitostí v minulém týdnu. "Dříve šlo do dražeb pár nemovitostí, teď jde o mnoho desítek bytů a domů," komentoval aktuální situaci Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Problémy se splácením hypoték nevylučuje ani Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky "Aktuálně připravujeme tři dražby s externí firmou. Přistupujeme k tomu po mnoha letech. Nesplácených hypoték přibývá, musíme to řešit," uvedl pro iHNed.cz Jan Sadil.

Také Česká spořitelna se dražbám nevyhnula. "Několik desítek jsme už vydražili. Situace není alarmující, ale počet lidí, kteří s námi nenaleznou řešení a jejich nemovitost skončí v dražbě, roste," uvedla mluvčí ČS Kristýna Havligerová.

Podle ČNB nesplácejí Češi hypotéky už za 15,7 miliardy korun. Podíl hypoték, které lidi neplatí déle než 90 dnů, činil na celém portfoliu hypoték ke konci 1. čtvrtletí 2,8 procenta. To je meziročně o 1,15 procentního bodu víc.

Rostoucí trend nucených prodejů potvrzuje také Libor Nevšímal, obchodní ředitel aukční síně Naxos, která se na nucené dražby specializuje a spolupracuje se všemi zmíněnými bankami. Podle jeho slov vzrostl počet těchto prodejů od loňského roku asi o polovinu.

Zdroj:
iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *