Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Incoma GfK: Lidé dávají přednost bydlení ve starších bytech

Z výsledků květnového průzkumu společnosti Incoma GfK vyplývá, že lidé v České republice se do nových bytů zatím příliš nehrnou a spíše čekají na další pokles cen. Od posledního šetření v roce 2008 naopak vzrostl zájem o starší byty.

Podle výsledků průzkumu společnosti Incoma GfK lidé stále spekulují na pokles cen novostaveb. Rozhodující objem transakcí na trhu s byty se tak bude podle průzkumu dále týkat hlavně starších nemovitostí. Na 45 procent lidí, kteří se chtějí stěhovat, míří do staršího bytu, 23 procent volí rodinný dům. Více než třetina lidí počítá s nájemním bydlením. V tomto případě je podle šetření patrný růst zájmu o pronájem nových bytů. 

Další pokles cen bytů očekává 38 procent Pražanů a 33 procent obyvatel krajských měst . Růst cen očekává v hlavním městě 16 procent respondentů, v krajských metropolích 21 procent. "U starých bytů i domů je očekávání poklesu cen ještě výraznější. Naopak zvýšení cen se očekává u pozemků a nákladů na stavbu rodinného domu," komentuje zveřejněné výsledky agentura Incoma GfK. 

Připravenost dělat kompromisy je podle průzkumu při plánovaném stěhování vysoká. Ne však v ceně, ale především ve vybavení bytu či domu, v jeho ploše a v jeho stáří, případně ve velikosti pozemku. Proti minulému šetření vzrostla také průměrná výše předpokládaného nájmu. Přispěl k tomu i zvýšený zájem o nájem nových bytů. V regionech očekává růst nájmů dokonce 57 procent oslovených.

Jen 13 procent domácností plánujících nákup bytu se domnívá, že právě nyní je k tomu správná doba. Pokud developeři nesleví nebo lidé nebudou donuceni se stěhovat z osobních důvodů, je většina dotázaných připravená odložit stěhování o dva, tři i více let. Stěhování v příštích třech letech plánuje či o něm uvažuje celkem devět procent českých domácností. Největší zájem o změnu bydliště vykazují obyvatelé Prahy a lidé z Moravskoslezského kraje.

Zdroj:  Incoma GfK, ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *