Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Infografika: Jak se v Česku kupují byty

Ze statistik Pražské správy nemovitostí (PSN) za rok 2013 vyplývá, že se lidé začínají vzpamatovávat z finanční krize, alespoň co se týče nákupu bytů. Meziroční nárůst podílu úvěrů na byty je nyní nejvyšší od roku 2008 – oproti loňskému roku se jedná o celých 11%. Češi zjišťují, že investice do nemovitostí je daleko výhodnější, než například termínované vklady, akcie, či komodity (komentář Pražské správy nemovitostí).

Data Pražské správy nemovitostí ukazují, že průměrná kupní cena za byt v roce 2013 byla 2 744 000 Kč, zatímco v roce 2002 se byt prodával v průměru za 707 000 Kč. Zajímavé je, že oproti roku 2012 se průměrná kupní cena zvedla o 350 000 Kč. Podíl klientů, kteří se rozhodli, že budou svoji nemovitost financovat pomocí úvěru je v současnosti 52 %, což je o celých 11 % více, než minulý rok. Zbylých 48 % klientů je schopno hradit cenu bytu v hotovosti.

Proč tomu tak je, vysvětluje Ing. Jiří Košťál, specialista na financování z Pražské správy nemovitostí: „Není to tak, že by lidé měli doma v šuplíku několik milionů na nákup nemovitosti. Lidé často získávají hotovost z prodeje vlastních nemovitostí. Funguje to tak, že klient prodá svůj starý byt, který mu dispozičně, nebo z nějakého jiného důvodu nevyhovuje a za získané peníze si rovnou koupí byt nový. Odhadujeme, že takových klientů je zhruba třetina“ a doplňuje „Ekonomická krize se projevila nižší ochotou lidí financovat nákup nemovitosti  pomocí úvěru. Podle našich statistik financovalo byt úvěrem v roce 2008 80% kupujících. Od té doby se jejich počet každým rokem významně snižoval. V roce 2012 bylo takovýchto lidí už pouze 41 %. V poslední době začíná docházet k růstu a v roce 2013 je klientů, kteří si kupují nemovitosti na úvěr, opět většina.“

Klienti, kteří nejvíce kupují byty, jsou ze 47 % zastoupeni Pražany, 36 % tvoří mimopražští a 17 % cizinci. Co se týče cizinců, jedná se v 36 % o občany EU a v 64 % o občany zemí mimo EU. ​Kategorie ​bytů, o kterou mají klienti největší zájem,​ je v současnosti 2+​kk (26 ​​%), na druhém místě je 1+1 (20 ​ ​%) a o bydlení v 3+kk projevilo zájem 18​ ​% klientů. Nejčastějším požadavkem poslední doby jsou jednoznačně byty s terasou.

psn-jak-se-kupuji-byty

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Infografika: Jak se v Česku kupují byty”

  1. Josef Mládek napsal:

    vlastní bydlení

    I dneska stále stoupá počet lidí, kteří kupují vlastní byt nebo dům, ale zajímalo by mě jestli si lidé taky uvědomují kolik vlastní bydlení stojí na provozních nákladech. Na další infografice co jsem našel na internetu je to krásně znázorněné http://blog.re­alitnirevoluce­.cz/novinky-a-zajimavosti/sen-o-vlastnim-bydleni-jak-jsme-na-tom-v-cr-realitni-revoluce-prinasi-infografiku/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *