EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

Text: Jan Lukeš

13. 02. 2017

Na investičních bytech lze stále ještě vydělat. Důležité je si vše dobře propočítat

 

Levné hypotéky a tím nebývalý zájem o koupi nemovitostí vyhnal ceny bytů tak vysoko, že koupit investiční byt je nyní mnohem obtížnější. Dalším faktorem je, že ceny bytů se při pořízení hypotéky vyrovnají nájmům. Tím se zmenšuje prostor pro nalezení vhodné nemovitosti za účelem zisku. 

Průměrná cena nového bytu v Praze překročila hranici 70 tisíc korun za metr čtvereční. V rámci celé republiky se ve větších městech pohybuje nad 45 tisíci korunami za metr. Podle týdeníku Ekonom je ale stále možné najít prostor pro vhodnou investici. Nový byt s výměrou 50 metrů čtverečních a pořizovací cenou 3,5 milionu korun může při čistém nájmu 13 tisíc korun průměrný čistý roční výnos přesáhnout tři procenta. Což je výhodnější než většina konzervativních investic. Při využití finanční páky, tedy financování nemovitosti z poloviny z hypotečního úvěru, může výnos být dokonce ještě vyšší.

Výhodnější může být pořízení investičního bytu mimo hlavní město. „Ceny bytů se v menších městech pohybují v řádech statisíců korun a ceny pronájmů nejsou proporciálně o tolik nižší, než je tomu ve velkých městech. Návratnost kapitálu je tedy v tomto případě vyšší než třeba v Brně a Praze,“ vysvětluje výhody re­gionů Tomáš Brychta, provozovatel služby IdeálníNájemce.cz.

Nicméně všude je důležité si propočítat výhodnost pronájmů vzhledem k nájemcům. U potencionálně sociálně slabších nájemců je nutné i počítat s případnými investicemi do oprav.

Zdroj: iHned.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.