Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Na investičních bytech lze stále ještě vydělat. Důležité je si vše dobře propočítat

Levné hypotéky a tím nebývalý zájem o koupi nemovitostí vyhnal ceny bytů tak vysoko, že koupit investiční byt je nyní mnohem obtížnější. Dalším faktorem je, že ceny bytů se při pořízení hypotéky vyrovnají nájmům. Tím se zmenšuje prostor pro nalezení vhodné nemovitosti za účelem zisku.

Průměrná cena nového bytu v Praze překročila hranici 70 tisíc korun za metr čtvereční. V rámci celé republiky se ve větších městech pohybuje nad 45 tisíci korunami za metr. Podle týdeníku Ekonom je ale stále možné najít prostor pro vhodnou investici. Nový byt s výměrou 50 metrů čtverečních a pořizovací cenou 3,5 milionu korun může při čistém nájmu 13 tisíc korun průměrný čistý roční výnos přesáhnout tři procenta. Což je výhodnější než většina konzervativních investic. Při využití finanční páky, tedy financování nemovitosti z poloviny z hypotečního úvěru, může výnos být dokonce ještě vyšší.

Výhodnější může být pořízení investičního bytu mimo hlavní město. „Ceny bytů se v menších městech pohybují v řádech statisíců korun a ceny pronájmů nejsou proporciálně o tolik nižší, než je tomu ve velkých městech. Návratnost kapitálu je tedy v tomto případě vyšší než třeba v Brně a Praze,“ vysvětluje výhody re­gionů Tomáš Brychta, provozovatel služby IdeálníNájemce.cz.

Nicméně všude je důležité si propočítat výhodnost pronájmů vzhledem k nájemcům. U potencionálně sociálně slabších nájemců je nutné i počítat s případnými investicemi do oprav.

Zdroj: iHned.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *