Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Je libo atypický byt? Co třeba bunkr

Moderní trend architektury směřuje spíše k atypickým tvarům a snaží se odlišit od každodenní všednosti. V Německu nacházejí obyvatelé stále větší oblibu v bývalých válečných bunkrech. Kupují je a nechávají si je přestavit na luxusní byty.

Velkým lákadlem je i fakt, že mnoho z bunkrů jsou umístěné v centrech velkých měst. Chátrající stavby ve vlastnictví měst neměly dlouhou dobu využití. Až v posledních pěti letech se začal projevovat větší zájem o koupi těchto nemovitostí a jejich přestavbě.

Začali je objevovat hlavně lidé z hustě zalidněných velkoměst, kde je nedostatek obytných ploch, jako je Berlín, Mnichov nebo Hamburk. Bunkry totiž nabízejí excelentní polohu uprostřed existující zástavby a přitom jsou ve srovnání s klasickým bydlením relativně levné,“ uvedl architekt Rainer Mielke z brémského architektonického studia Mielke + Freudenberg. 

Bunkry s 900 metry čtverečními užitné plochy lze podle něj pořídit i za méně než 100 000 eur (2,7 milionu Kč). I při zohlednění nákladů na přestavbu tak vyjdou levněji než nákup klasického bytu. Průměrná cena bytu o šedesáti čtverečních metrech se v Berlíně se pohybuje kolem 2700 eur (73 000 Kč) za metr čtvereční, v celém Německu je průměr 2300 eur (62 000 Kč) za metr čtvereční.

Zdroj: Lidovky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *