Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Jen krize může přinést pokles cen bytů, míní experti

Ceny bytů v příštím roce porostou pomaleji. Růst pod pět procent očekávají experti nejen u cen bytů, ale i u nájemného. Aby ceny začaly klesat, musel by přijít ekonomický otřes, což však podle většiny analytiků není pravděpodobné.

„Růst ekonomiky zpomaluje, což může mít lehký vliv na pokles poptávky. Tu v posledním roce ale výrazněji ovlivnilo spíše zdražování hypoték kvůli růstu sazeb v ekonomice a omezení rizikovějších hypoték ze strany ČNB. Aktuálně je nižší poptávka po nemovitostech, což by mělo přetrvat i v příštím roce,“ říká analytik Moneta Money Bank Petr Gapko.

„Lze očekávat, že ceny nemovitostí v příštím roce i nadále porostou, i když pomalejším tempem než v předchozích letech. Některé analýzy sice naznačují, že jsou ceny nemovitostí nadhodnocené, ale dokud ekonomika neprožije výraznější otřes, nelze předpokládat, že by se ceny nemovitostí snížily,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ceny nájmů reagují na růst cen bytů se zpožděním, přitom rostoucí ceny nemovitostí zvyšují i poptávku po nájemním bydlení. Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové ceny bytů i nájemného již narazily na svůj strop a to hlavně v Praze a Brně. Neočekává ale pokles cen, spíše stagnaci. Pomalý růst mezd a obavy z vývoje ekonomiky by měly zpomalovat i růst cen nemovitostí.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *