Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení se již zvýšil o stovky korun, to kdo jej získá, ale určuje vládní nařízení, které stanovuje normativní náklady na bydlení.

Toto vládní nařízení, kterým se zvyšuje příspěvek na bydlení, stanovuje takzvané normativní náklady na bydlení, náklady na tuhá paliva a další položky. Výše příspěvku se vypočítá jako rozdíl mezi třetinou příjmu domácnosti a normativními náklady.

Nárok mají jednotlivci i rodiny, jejichž náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (pro Prahu 0,35) a zároveň součin rozhodného příjmu s koeficientem 0,30 (pro Prahu 0,35) není vyšší než hodnota normativních nákladů na bydlení.

Samotná výše příspěvku se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a 0,30 (v Praze 0,35) násobkem rozhodného příjmu. Jsou-li skutečné náklady na bydlení nižší než normativní, odečítá se příslušný násobek rozhodného příjmu od nákladů skutečných.

Zdroj: Naše peníze

Předchozí článek: «
Následující článek: »

10 komentářů k článku “Kdo má nárok na příspěvek na bydlení”

 1. Ed. napsal:

  příspěvek na byt pro nezaměstnaného absoloventa školy.
  Dobrý den, zajímalo by mne,jak se řeší příspěvek na bydlení pro nezaměstnaného absoloventa školy,přihlášeného na pracovním úřadě, kdy mu byt platí jeho rodiče.
  Absolovent bydlí v malém bytě v krajském měste se spolubydlícím, náklady na byt je 4500.- pro jednoho obyvatele.
  Děkuji za odpověď.

  1. Radek napsal:

   RE: příspěvek na byt pro nezaměstnaného absoloventa školy.
   Řekl bych, že základem je, aby měl student v bytě trvalé bydliště. Bez toho nejde nic.

 2. blanka napsal:

  příspěvek na bydlení matky samoživitelky
  Dobrý den,jsem matka samoživitelka 4 dětí toho času na mateřské dovolené,předpokládám,že s ohledem na můj celkový příjem a náklady provoz domku bych dosáhla na příspěvek na bydlení. Problém ale je v tom,že jsem rozvedená 10 let a můj bývalý manžel sice nežije v tomto domku,ale má zde trvalé bydliště.Jak lze toto řešit?. Započítávají se jeho příjmy do příjmů domácnosti,i když taky fakticky nežije ?

  1. Radek napsal:

   RE: příspěvek na bydlení matky samoživitelky
   Komu patří domek? Pokud vám, tak manžela odhlašte na úřadě – nejjednodušší způsob. Jinak bych řekl, že trvalé bydliště nerozhoduje o společné domácnosti. Ale tím si nejsem jistý.

 3. Jiří napsal:

  přís. na bydlení - výklad ?
  CO vlastně platí ? výpočet příspěvku= NNB-rozdíl násobku/0,30/příjmu -toto chápu a je reálné, nebo
  jak je uvedeno jinde:VP=skutečné náklady na bydlení – rozdíl násobku/0,30/příjmu ? v tomto případě při stejném příjmu a výdaji je bez nároku.

  1. Anonym napsal:

   RE: přís. na bydlení - výklad ?
   Nevim co je VP. Ale fakt je, ze to nejak motaj s temi skutecnymi naklady. Snad v zasade takto:“Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže

   * jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň
   * součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
   Výše příspěvku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35).“
   S temi skutecnymi naklady je mi to take nejasne. Vite jiz neco o tom?
   Dekuji.

 4. helbor napsal:

  příspěvek na bydlení
  Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Bydlím v nájemním bytě, kde mám trvalé bydliště. Pobírám příspěvek na bydlení. Majitelkou bytu je slečna, která se má stát příští rok v únoru moji snachou. Mladí bydlí v jiném bytě. Skutečnost, že od února 2012 budu bydlet v bytě mé snachy, bude mít vliv na to, zda přijdu nebo nepřijdu o příspěvek na bydlení?

  1. Radek napsal:

   RE: příspěvek na bydlení
   Pokud nebudete bydlet ve společné domácnosti a pokud budete nadále platit nájem, tak ne.

 5. Kateřina napsal:

  Příspěvek na domácnost

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat, co všechno je zahrnuto do výdajů na domácnost. Jsou to pouze běžné náklady domácnosti nebo se sem dá zahrnout i půjčka na zakoupení rodinného domu. Děkuji

 6. Helena napsal:

  Příspěvek na bydlení

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení, když mám podnájemní smlouvu a jsem tam trvale hlášena.Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *