Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Koaliční smlouva: strany se shodly na „masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov“

Pravděpodobné budoucí vládní strany v pondělí podepsaly koaliční smlouvu, kde se zavazují podporovat snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov. Snižování energetické náročnosti je podle smlouvy také důležité pro českou energetiku (komentář Šance pro budovy).

Šance pro budovy vítá, že si nová vládní koalice uvědomuje značný význam, který mají renovace budov pro českou ekonomiku, zaměstnanost lidí i energetickou budoucnost státu.

Nicméně o tom, zda vláda skutečně zajistí energeticky úspornému stavebnictví dlouhodobě stabilní a podpůrné prostředí, rozhodnou až konkrétní kroky, které se zatím v koaliční smlouvě nedočteme.

Dlouhodobý program se stabilními podmínkami podporující energeticky úsporné renovace budov bude fungovat jen pokud vláda splní zejména dvě podmínky: zajistí dofinancování Nové zelené úsporám ze státního rozpočtu i v případě výpadku příjmů z emisních povolenek, který se dá v letech 2014 a 2015 kvůli derogacím očekávat, a vyčlení dostatek prostředků na energeticky úsporné renovace veřejných budov a bytových domů z evropských fondů.

Dále potenciál snižování spotřeby energie v budovách se musí promítnout do scénářů Státní energetické koncepce, která se dosud tváří, že spotřeba v budovách ani jinde klesat nemůže.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, řekl: „Je pozitivní, že koaliční smlouva obsahuje masivní podporu snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov. Zda bude v České republice ale skutečně fungovat dlouhodobý stabilní program podporující energeticky úsporné renovace, se ukáže až na konkrétních krocích vlády. Ta musí vyčlenit dostatek prostředků z evropských fondů a zajistit financování Nové zelené úsporám i v případě výpadků příjmů z prodeje emisních povolenek. Stavebnictví je v krizi a vláda mu takovou pozornost věnovat prostě musí.“  

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Koaliční smlouva: strany se shodly na „masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov“”

  1. milan stempěn napsal:

    nová zelená úsporám

    Dotaz, tak vztahuje se zelená úsporám na panelové byty? Pokaždé píšete něco jiného. Asi v tom máte stejný bordel jako v jiných resortech! Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *