EUR 24.345

USD 23.548

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.345

USD 23.548

Text: Jiří Havelka

09. 01. 2014

1 komentář

Koaliční smlouva: strany se shodly na „masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov“

 


 

Šance pro budovy vítá, že si nová vládní koalice uvědomuje značný význam, který mají renovace budov pro českou ekonomiku, zaměstnanost lidí i energetickou budoucnost státu.

Nicméně o tom, zda vláda skutečně zajistí energeticky úspornému stavebnictví dlouhodobě stabilní a podpůrné prostředí, rozhodnou až konkrétní kroky, které se zatím v koaliční smlouvě nedočteme.

Dlouhodobý program se stabilními podmínkami podporující energeticky úsporné renovace budov bude fungovat jen pokud vláda splní zejména dvě podmínky: zajistí dofinancování Nové zelené úsporám ze státního rozpočtu i v případě výpadku příjmů z emisních povolenek, který se dá v letech 2014 a 2015 kvůli derogacím očekávat, a vyčlení dostatek prostředků na energeticky úsporné renovace veřejných budov a bytových domů z evropských fondů.

Dále potenciál snižování spotřeby energie v budovách se musí promítnout do scénářů Státní energetické koncepce, která se dosud tváří, že spotřeba v budovách ani jinde klesat nemůže.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, řekl: „Je pozitivní, že koaliční smlouva obsahuje masivní podporu snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov. Zda bude v České republice ale skutečně fungovat dlouhodobý stabilní program podporující energeticky úsporné renovace, se ukáže až na konkrétních krocích vlády. Ta musí vyčlenit dostatek prostředků z evropských fondů a zajistit financování Nové zelené úsporám i v případě výpadků příjmů z prodeje emisních povolenek. Stavebnictví je v krizi a vláda mu takovou pozornost věnovat prostě musí.“  

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Prasátko - spoření - ruka - mince - peníze - stavební spoření

Stavební spoření: Úroky hluboko pod inflací

Stavební spoření je lidmi stále považováno za dobrý způsob zhodnocení finančních prostředků. Bez státního příspěvku by ale zdaleka neporazilo ani inflaci. A i se stáním příspěvkem je potřeba se spořením zacházet správně. Jak?

Text: Petr Zámečník

22. 01. 2019

Realitní zákon: Lepší něco než nic?

Nový realitní zákon dnes opět přistál na stole vládě. Realitní trh by se tak od příštího roku mohl konečně dočkat nastolení pravidel. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zvolilo podle vlastních slov v mnoha bodech „zlatou střední cestu“, podle realitních odborníků to ale nestačí.

Text: Jana Zámečníková

21. 01. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • milan stempěn

    21 srpna, 2014

    Dotaz, tak vztahuje se zelená úsporám na panelové byty? Pokaždé píšete něco jiného. Asi v tom máte stejný bordel jako v jiných resortech! Děkuji za odpověď

    Odpovědět