Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Komentář k aktuálním údajům o celkové důvěře v domácí ekonomiku

Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu celková důvěra podniků a spotřebitelů v domácí ekonomiku v březnu mírně vzrostla, a to 1,4 procenta (komentář Ekospolu).

Kamenem úrazu však je fakt, že na celkovém růstu tohoto ukazatele se nepodílely všechny sektory. To je i příklad i tuzemského stavebnictví, ve kterém celková důvěra v březnu mírně klesla o 0,5 na 57,6 bodu. Horší je však zjištění, že celková důvěra ve stavebnictví jako obor byla na nižší úrovni než ve stejném období před rokem. Oproti situaci v roce 2008 klesl index důvěry ve stavebnictví o hrozivých 40 procent!

Podle hodnocení stavebních firem se situaci ve stavebnictví sice podařilo stabilizovat, ale bohužel bylo to pouze na velmi nízkých srovnávacích úrovních. Brzdou rozvoje odvětví je podle všeho laxní politika státu, který nepodporuje stavebnictví veřejnými investicemi například do infrastruktury, a opatrnost lidí, kteří váhají s pořizováním vlastního bydlení a toto rozhodnutí stále odkládají.

Nicméně situace na pražském trhu s novými byty není až tak tristní, jak naznačují statistiky za celou Českou republiku. Podle statistik společnosti EKOSPOL se v loňském roce v Praze prodalo 5015 bytů, což bylo nejvíce od roku 2008. Obdobné číslo očekáváme i v letošním roce. Prodeje potáhnou především nízké úrokové sazby u hypoték a nabídka takzvaných superlevných bytů.

Důležité je, aby pozitivní impuls dostalo stavebnictví jako celek a po celé České republice a to je velkým úkolem pro současnou vládu a krajské samosprávy. Realitní development nemůže být dlouhodobě jediným sektorem, který dodává stavebním firmám zakázky.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *