Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Komentář k aktuálním údajům o HDP v České republice

Údaje o zrychlujícím růstu české ekonomiky v posledním kvartálu loňského roku sice vypadají příznivě, ale pouze na první pohled. Je za nimi z velké míry schována tvorba zásob a nerovnoměrný příjem spotřební daně z tabákových výrobků. Prorůstových impulsů přicházejících z reálné ekonomiky a z tradičních pilířů hospodářství je jen poskrovnu (komentář společnosti Ekospol).

Říká se, že skutečná kondice národního hospodářství odráží stav, v jakém se nachází stavebnictví. A zde lze bez jakýchkoliv servítků konstatovat, že to loni nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Naopak, spíš pěkná dřina, nebo v krajním případě boj o přežití. Celý sektor v loňském roce odepsal 8,3 procenta. A propad mohl být ještě větší, kdyby v závěru loňského roku nepodalo pomocnou ruku stavařům příznivější počasí a oni tak mohli v práci pokračovat i v době, kdy obvykle už nestaví. Tak o jakém oživení tady je řeč?

Zpráva o růstu české ekonomiky je pozitivní v tom, že alespoň statisticky jsme si snad již konečně vymanili z recese. Důležité však je, aby po nastartování přešla ekonomika k robustnějšímu růstu. Aby klesla nezaměstnanost a lidé se už přestali bát utrácet. Rád bych vyjádřil přání, aby už dál nebylo přehlíženo české stavebnictví a došlo k jeho podpoře ze strany státu. Rezidenční a komerční development už nemůže zůstat jediným odvětvím, které dává stavebním firmám zakázky.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Tagy: ČR Ekospol HDP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *