Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Komentář k aktuálním údajům o nezaměstnanosti v České republice

Míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stagnovala na úrovni 8,6 procenta. Úřady práce evidovaly 625 390 uchazečů, což bylo o 31 707 osob více, než ve stejném období loňského roku. Naopak oproti situaci v lednu počet nezaměstnaných mírně klesl o 3 884 osob (komentář Ekospolu).

I přes nepatrný meziměsíční pokles zůstává nezaměstnanost jedním z hlavních bolavých míst české ekonomiky. „Příznivějším“ údajům za únor totiž především nahrála mírná zima, která umožnila firmám zahájit přípravy na sezónní práce o pár týdnů dříve. Pokud by panovala silná zima jako v loňském či předloňském roce, počet lidí bez práce by během února spíš narostl a přepsal by černý rekord v dosavadní novodobé historii České republiky.

V následujících měsících míra nezaměstnanosti poklesne, ale bude se jednat pouze o tradiční sezónní výkyv. V závěru roku lidí bez práce začne opět přibývat. Aby se tento trend zvrátil, musí česká ekonomika dostat více příznivých a prorůstových impulsů, aby firmy přestaly šetřit, začaly více investovat, rozšiřovat svoji výrobu a tudíž i přijímat nové zaměstnance.

Přestože česká ekonomika v závěru minulého roku ožila a vrátila se k růstu, profituje z něj jen omezené množství subjektů. Naopak další odvětví, jako je například stavebnictví, strádají či v lepším případě stagnují. Rád bych vyjádřil své přání, aby vláda a příslušné instituce již více nepřehlížely stav stavebního sektoru. Prostřednictvím jeho podpory získají firmy nové zakázky a dojde právě i k zásadnějšímu snižování nezaměstnanosti. V současné době je době jedním z mála zdrojů zakázek pro stavebnictví realitní development. Tato situace je však dlouhodobě neudržitelná a volá po razantním zásahu. Už není čas otálet!

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *