EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Jiří Havelka

10. 03. 2014

0 komentářů

Komentář k aktuálním údajům o nezaměstnanosti v České republice

 


 

I přes nepatrný meziměsíční pokles zůstává nezaměstnanost jedním z hlavních bolavých míst české ekonomiky. „Příznivějším“ údajům za únor totiž především nahrála mírná zima, která umožnila firmám zahájit přípravy na sezónní práce o pár týdnů dříve. Pokud by panovala silná zima jako v loňském či předloňském roce, počet lidí bez práce by během února spíš narostl a přepsal by černý rekord v dosavadní novodobé historii České republiky.

V následujících měsících míra nezaměstnanosti poklesne, ale bude se jednat pouze o tradiční sezónní výkyv. V závěru roku lidí bez práce začne opět přibývat. Aby se tento trend zvrátil, musí česká ekonomika dostat více příznivých a prorůstových impulsů, aby firmy přestaly šetřit, začaly více investovat, rozšiřovat svoji výrobu a tudíž i přijímat nové zaměstnance.

Přestože česká ekonomika v závěru minulého roku ožila a vrátila se k růstu, profituje z něj jen omezené množství subjektů. Naopak další odvětví, jako je například stavebnictví, strádají či v lepším případě stagnují. Rád bych vyjádřil své přání, aby vláda a příslušné instituce již více nepřehlížely stav stavebního sektoru. Prostřednictvím jeho podpory získají firmy nové zakázky a dojde právě i k zásadnějšímu snižování nezaměstnanosti. V současné době je době jedním z mála zdrojů zakázek pro stavebnictví realitní development. Tato situace je však dlouhodobě neudržitelná a volá po razantním zásahu. Už není čas otálet!

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Úrokové sazby u hypoték budou ke konci roku kolem 7 %, odhadují odborníci

Začátkem května Česká národní banka znovu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu na 5,75 procenta. Je teda jasné, že úrokové sazby u hypoték budou nadále stoupat. Výši sazeb a další rozhodnutí Bankovní rady ČNB také ovlivní volba nového guvernéra, kterým se stal Aleš Michl.  Jak se bude tedy v průběhu letošního roku vyvíjet hypoteční trh?

Text: František Veselý

24. 05. 2022

pohyb obyvatel

Do Prahy se stěhují hlavně cizinci, ceny nemovitostí je neodrazují

Za devět měsíců letošního roku vzrostl počet obyvatel České republiky o 31,4 tisíce na 10,68 milionu. Počet obyvatel roste hlavně kvůli cizincům, kteří Českou republiku stále více vyhledávají. Počet živě narozených dětí i počet zemřelých v ČR meziročně mírně poklesl. Ukázala to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Text: Monika Lukešová

16. 12. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.