EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

Text: Jiří Havelka

10. 03. 2014

Komentář k aktuálním údajům o nezaměstnanosti v České republice

 


 

I přes nepatrný meziměsíční pokles zůstává nezaměstnanost jedním z hlavních bolavých míst české ekonomiky. „Příznivějším“ údajům za únor totiž především nahrála mírná zima, která umožnila firmám zahájit přípravy na sezónní práce o pár týdnů dříve. Pokud by panovala silná zima jako v loňském či předloňském roce, počet lidí bez práce by během února spíš narostl a přepsal by černý rekord v dosavadní novodobé historii České republiky.

V následujících měsících míra nezaměstnanosti poklesne, ale bude se jednat pouze o tradiční sezónní výkyv. V závěru roku lidí bez práce začne opět přibývat. Aby se tento trend zvrátil, musí česká ekonomika dostat více příznivých a prorůstových impulsů, aby firmy přestaly šetřit, začaly více investovat, rozšiřovat svoji výrobu a tudíž i přijímat nové zaměstnance.

Přestože česká ekonomika v závěru minulého roku ožila a vrátila se k růstu, profituje z něj jen omezené množství subjektů. Naopak další odvětví, jako je například stavebnictví, strádají či v lepším případě stagnují. Rád bych vyjádřil své přání, aby vláda a příslušné instituce již více nepřehlížely stav stavebního sektoru. Prostřednictvím jeho podpory získají firmy nové zakázky a dojde právě i k zásadnějšímu snižování nezaměstnanosti. V současné době je době jedním z mála zdrojů zakázek pro stavebnictví realitní development. Tato situace je však dlouhodobě neudržitelná a volá po razantním zásahu. Už není čas otálet!

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

pohyb obyvatel

Do Prahy se stěhují hlavně cizinci, ceny nemovitostí je neodrazují

Za devět měsíců letošního roku vzrostl počet obyvatel České republiky o 31,4 tisíce na 10,68 milionu. Počet obyvatel roste hlavně kvůli cizincům, kteří Českou republiku stále více vyhledávají. Počet živě narozených dětí i počet zemřelých v ČR meziročně mírně poklesl. Ukázala to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Text: Monika Lukešová

16. 12. 2019

byty - dům - novostavba

Ceny nemovitostí dál letí vzhůru

Ceny nemovitostí stále nenacházejí růstovou brzdu. V celé Evropské unii i v eurozóně ve druhém čtvrtletí vyrostly meziročně o 4,2 %. V České republice je situace ještě horší nemovitosti zdražily o 8,7 %.

Text: Petr Zámečník

09. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.