Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Komentář k aktuálním údajům o průměrných mzdách v České republice

Průměrná mzda v České republice v loňském roce činila podle údajů Českého statistického úřadu 25 128 korun. Meziročně se tak jednalo o nárůst o 0,1 procenta a v absolutních číslech si zaměstnanci přilepšili o pouhých 16 korun. A jelikož inflace loni činila 1,4 procenta, reálné mzdy jim klesly o 1,3 procenta (komentář Ekospol).

„Zveřejněná čísla jsou více než důkazem blbé nálady, která panuje mezi firmami napříč českou ekonomikou. Podniky šetří, investice drží na uzdě a dřív, než svému zaměstnanci přidají jednu korunu ve mzdě navíc, minimálně dvakrát ji otočí v dlani. Všeobecným problémem české ekonomiky je vysoká cena práce, a to především kvůli jejímu neopodstatněně vysokému zatížení skrze sociální a zdravotní pojištění. Stát přitom s těmito prostředky zachází velmi neefektivně, vysoké pojištění naopak podvazuje investiční a mzdovou politiku firem,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která naopak v loňském roce patřila mezi nejlépe platící zaměstnavatele v České republice. Průměrný měsíční hrubý výdělek v této společnosti loni činil 58 750 korun, což byl 2,34 násobek celostátního průměru.

Mnohem horší čísla vykázalo samotné 4. čtvrtletí. V něm průměrné platy klesly o 1,8 procenta na 26 637 korun a po odečtení inflace ve výši 1,1 procenta tak reálné platy lidem propadly o 2,9 procenta. Celkový objem vyplacených mezd se snížil o 2,9 procenta a počet placených zaměstnanců poklesl o 1,2 procenta. Pokles průměrných platů v tomto čtvrtletí je částečně způsoben předčasným vyplácením odměn a bonusů manažerům za rok 2012, kteří je kvůli zavedení takzvané solidární daně v mnoha případech dostali už na konci roku 2012 a nikoliv na začátku roku 2013.

Podle prognóz vlády i řady nezávislých ekonomů by měly v letošním roce vzrůst průměrné mzdy až o 2,5 procenta a po odečtení inflace reálně o 1,5 procenta. „Tato čísla bych bral s velkou rezervou. Čerstvá čísla o nezaměstnanosti nesvědčí o tom, že by se situace mezi podniky nějak výrazně zlepšila. Podniky lidi nepřijímají a vyčkávají i s navyšováním mezd. Aby došlo k jejich výraznějšímu růstu, musí se vrátit ekonomika k růstu alespoň o dvě až tři procenta. V tuto chvíli je zde proto potřebná aktivní politika vlády, která by měla svými investicemi například ve stavebnictví nebo dopravní infrastruktuře pomoci rozhýbat i další odvětví. Znovu nastartovaný ekonomický růst by neměl být doménou jen několika málo odvětví,“ uzavírá Evžen Korec.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *