Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Komerční banky vedou spor s ČNB, povede to ke zdražení hypoték?

Tento březen Česká centrální banka vydala stanovisko k tzv. účelně vynaloženým nákladům za předčasnou splátku hypotéky. Tento výklad bankéře pobouřil, domnívají se, že se jedná o největší přehmat ze strany centrální banky o snahu regulace hypotečního trhu. V konečném důsledku mohou být hypoteční makléři nuceni vracet provize a pro klienty změna z fixací na rizikovější floatingové sazby.

Stanovisko ČNB se jmenovitě vyjadřuje k tomu, že pokud se klient rozhodne předčasně splatit hypotéku, může si banka účtovat jen nezbytné administrativní náklady. Toto opatření ČNB má v sobě tři složky, první jsou administrativní náklady, druhé finanční náklady a třetí náklady za prostředkování. „Pro tento případ, již po implementaci zákona, jsme administrativní částku stanovili na 500 Kč. Ale zákon jsme si vykládali a pořád vykládáme tak, že součástí účelně vynaložených nákladů mohou být skutečné náklady, které s předčasně splacenou hypotékou máme jako banka spojené,“ řekl ředitel pro oblast obchody a klienti v Hypoteční bance Vlastimil Nigrin.

ČNB ale svůj výklad stanovila pouze na jednu složku a to na administrativní náklady. „Říká, že vidí rozpor ve výkladu zákona a že účelně vynaložené náklady jsou pouze náklady spojené s administrativou mimořádné splátky. To znamená: spočítejte si, kolik tomu věnujete času, papíru, sponek atd,“ vysvětlil Vlastimil Nigrin.

Jak se tento výklad podepíše na bankovním byznysu? „Ve chvíli, kdy jdou sazby dolů a klient se rozhodne hypotéku mimořádně splatit, zdroje z vyšší sazby nám zůstávají v účetních knihách a my na tom proděláváme. Zákon jsme si vykládali v tom duchu, že na tyto náklady máme nárok. ČNB přišla s jiným právním výkladem,“ objasnil Nigrin.

Pokud by se chtěl klient vyplatit z hypotéky a nemovitost do dvou let prodat, mohl by bance zaplatit v prvních dvou letech úvěrového trvání až 50 000 korun. Kdyby ale neuvedl, že plánuje nemovitost prodat, zaplatil by 500 korun.

Kdyby úrokové sazby stoupaly a následně o procento spadly, mohly by mít hypoteční banky problém. Úrokové sazby ale zatím klesají. „My pořád věříme, že se tato právní jemnost ČNB vysvětlí a dodatkem k zákonu budou věci uvedeny na pravou míru. Stále si myslíme, že náš výklad je v souladu se zákonem. Kdyby se ukázalo, že výklad bude jiný, než byl původní záměr, museli bychom na to reagovat,“ prohlásil Vlastimil Nigrin.

Zdroj: Poradci-sobe.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *