Pátek 05. června. Svátek má Dobroslav.

Končí termín pro SVJ aktualizace zápisu v rejstříku

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) mělo jeden a půl roku na aktualizaci zápisů v příslušném rejstříku. Dnešním dnem tak lhůta stanovená novou právní úpravou končí. Úpravu je nutné provést v pěti bodech.

Je potřeba zapsat do rejstříku trvalé bydliště každého člena statutarního či kontrolního orgánu SVJ. Dále je nutné uvést jak datum narození tak rodné číslo, původně se uváděl pouze jeden z těchto údajů. „Pozor, pokud budou rodná čísla uvedená také v listinách zakládaných do sbírky listin, je zapotřebí je ze strany zakladatele listiny před vložením do rejstříku začernit, aby nebyla běžně dostupná a případně zneužitelná,“ radí advokátka Mgr. Bohdana Hejduková z www.pravnigramotnost.cz.

Veřejný rejstřík je dále nutné doplnit o počet členů statutárního orgánu SVJ a o způsob jednání statutárního orgánu za SVJ. Je-li SVJ zřizováno kontrolním orgánem, pak je potřeba zapsat do rejstříku jeho název a počet členů.

SVJ mají ještě šanci doplnit informace v dodatečně soudem stanovené přiměřené lhůtě, neučiní-li tak, soud zapsanou osobu může zrušit a nařídit její likvidaci. „Podle mého názoru je tato sankce ze strany zákonodárců příliš tvrdá, nicméně své klienty na tuto skutečnost raději upozorňuji dopředu, aby s touto alternativou byli seznámeni a mohli na ní včas reagovat,“ uvedla Hejduková.

Zdroj: Tisková zpráva www.pravnigramotnost.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *