Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Konec stavebnictví v Čechách

Komentář Evžena Korce ke změnám v rámci zákona o EIA neboli posuzování vlivů na životní prostředí.

Součástí balíku změn v rámci tohoto zákona je i novelizace stavebního zákona. V něm má být zapracována i zásadní změna, že dokud soud nerozhodne o žalobě proti povolení stavět, projekt bude pozastaven. Odkladný účinek žaloby je jedním z bodů, který prosazovala asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Zároveň se také změní síla takzvaného stanoviska posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

V současné době se jedná o dokument, v němž konečné rozhodnutí pro každou stavbu musí mít kladný závěr, ale dodatečné podmínky či doporučení jsou nezávazné povahy. Novelizací zákona by se tyto podmínky změnily a byly by již závazné. Bez jejich splnění nebude možno danou stavbu realizovat. Navíc vyvolají podstatné prodražení staveb, prodloužení lhůt, ale i možnost rozmanitého šikanování.

„Tito a jim podobní potížišté a samozvaní ´spasitelé´ dělají vše pro totální zlikvidování českého stavebnictví. V těchto dnech se jim podařilo zastavit proces opravy životně důležité dopravní tepny D1. Jaká stavba to odnese příště? Vždyť se při změně zákona stane celé odvětví rukojmím vrtochů a pomýlené kvazi-ideologie těchto samozvanců. Oni prostě budou moci zastavit jakoukoliv stavbu, kterou si usmyslí. To je prostě apokalypsa. Doufám, že v příslušném zákoně bude jasné ustanovení, které požene tyto stěžovatele v případě odmítnutí jejich žalob k odpovědnosti, včetně plné úhrady škod, které vynucenými odklady způsobí,“ prohlásil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. 

„Velice se obávám zneužití tohoto zákona i z důvodu, že v České republice panuje takový šílený zlozvyk, že pokud někdo bydlí, ve svém okolí už nestrpí nikoho jiného. Někdo si bude chtít postavit dům a jeho budoucí potenciální sousedi mu takto začnou házet klacky pod nohy a vymýšlet si všelijaké překážky. Těmito excesy tak může utrpět i výstavba bytů v rámci jednotlivých měst. Změna zákona tak může tuzemskému stavebnictví zasadit smrtelný úder. Na jeho konci budou nedozírné finanční ztráty, tisíce lidí bez práce a totálně zdevastovaná síť komunikací či nedostatečný bytový fond,“ uzavírá Evžen Korec.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *