Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Kvůli energetickým úsporám dojde ke zdražení bytů až o 15 %

Povinné zvyšování energetické účinnosti budov zdraží podle českých developerů výstavbu až o 10 až 15 procent, což se promítne do nárůstu cen bytů až o 15 procent. Případné úspory za energie nepokryjí podle developerů vyšší náklady na provoz a servis náročnějších technologií.

„Požadavek EU na postupné snižování energetické náročnosti prostřednictvím zavedení normy vyžadující stavbu pasivních a energeticky úsporných budov je dalším příkladem toho, že unijní úředníci rozhodují o něčem, čemu vůbec nerozumí a jsou pod tlakem lobbistů,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Snižování energetické náročnosti se nejprve dotkne například nově stavěných nemocnic, škol nebo úřadů, od roku 2016 se „téměř nulová“ spotřeba energií bude týkat veřejných budov nad 1500 metrů čtverečních a od roku 2020 dojde na všechny nové budovy.

„Levné byty nebudou, protože budou muset mít drahou technologii. My nemůžeme dělat nic jiného, než stavět úsporné byty bez ohledu na to, zda je lidé chtějí a zda na ně budou mít peníze,“ řekl Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Kvůli energetickým úsporám dojde ke zdražení bytů až o 15 %”

  1. Petr Climec napsal:

    Je to hloupost

    Povinné zvyšování energetické účinnosti budov nejenom že byty nezdraží, ale zlevní i jejich provoz. Developeři se tomu brání, protože to vyžaduje kvalitu a ta byla ještě před 3 lety v Čechách mizerná. Někteří čeští developeři se nemůžou smířit s tím, že po letech masové výstavby, obrovské poptávky a štědrých zisků, kdy se stavělo po celé ČR alespoň co se rezidencí týče, ve špatné kvalitě a přesto se všechno prodalo, se budou muset přizpůsobovat změnám. Jaké náročné technologie mají developeři asi tak na mysli? Kvalitní okna (s trojsklem), zateplení, účinnější kotly, tepelná čerpadla, fotovoltaiku, kogeneraci, úsporné osvětlení, inteligetní řízení – všechny tyto technologie se využívají už dnes. Akorát to developeři nebudou moci ošolichat. Požadavek na Energetické štítky, směrnice EU o účinnosti jsou naopak správným rozhodnutím a je smutné, že nám tyto věci musí EU vnucovat. Stát a developeři by měli jít sami příkladem, tak jako tomu v Rakousku, Německu, Dánsku a v jiných zemích. Pan generální ředitel společnosti xy těmto novým technologiím prostě nerozumí a je sám lobbistou, s cílem věci ulehčovat a zajisti jeho firmě zisky. Inteligentní občan nemusí čekat na změny zákonu a může začít šetřit ihned. Kupř. výměnou stávajícího osvětlení za úspornější (LED žárovky) lze ušetřit až 80% nákladů na osvětlení. Můžete si pořídit fotovoltaický set „Plug In“ s připojením do zásuvky, instalovat hlídače spotřeby, nebo přejít rovnou na inteligentní domácnost. Na trhu je více společností, které změny neděsí, ale jsou pro ně jasnou výzvou, příležitostí. Nakonec platí, že nejlevnější energie je ta, která nemusí být vůbec vyrobena. Já jsem pořídili do celého domu úsporné žárovky a moje rodina ušetří tisíce korun ročně. Inspiroval jsem se na http://www.IQenergy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *