Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Legislativní Kocourkov odvrácen – 21procentní DPH na stavební pozemky odloženo

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) i s pozměňovacími návrhy, se kterými ji vrátil zpět poslancům Senát. Jedním z ustanovení, které Senát v původním znění zákona změnil, bylo i odložení zavedení jednadvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty na prodej stavebních pozemků o rok, na 1. leden 2016.

„Za společnost EKOSPOL, ale i celý tuzemský developerský trh toto rozhodnutí poslanců velmi vítám a věřím, že novelu zákona v nejkratší době podepíše i prezident republiky, aby mohla v tomto znění od 1. ledna 2015 začít i platit,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL. „Tristní však je, že se celá záležitost takto řešila na poslední chvíli a ještě pár dní před koncem roku developeři nevěděli, zda se od Nového roku bude daň platit či nikoliv. Poslanci tak doslova za minutu dvanáct odvrátili legislativní Kocourkov,“ uvedl RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

„Pokud by poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu a schválili novelu v původní verzi, tuzemské stavebnictví by utrpělo citelný políček a například stavební parcely v Praze by od Nového roku zdražily až o milion korun. Potenciální výnos z tohoto nesystémového opatření by přitom pro státní rozpočet byl zanedbatelný. Jsem přesvědčen, že odsunutím platnosti zavedení daně na rok 2016 se tu otevírá prostor pro věcnou diskusi a apeluji na zákonodárce, aby takto získaný čas využili k diskusi s developery a společně s námi nalezli řešení dané situace, které bude přijatelné pro obě strany,“ uzavírá Evžen Korec.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *