Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Lidovci: byty jsou předražené. Výstavbu by měl vzít do rukou stát a města

Ceny bytů a pronájmy ve velkých městech stále neklesají, ale naopak rostou. Pro mnohé se tak bydlení stává velkým problémem. Podle KDU-ČSL  navrhuje, že by stát měl zrevidovat nevyužité nemovitosti a využít je k výstavbě státních bytů.

Situace v českých městech je kritická, pro hodně je bydlení nedosažitelné. Chybí třicet až padesát tisíc bytů,“ uvedl předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

Podle něj spočívá řešení v tom, že by se z nevyužívaných nemovitostí, které jsou v majetku státu, krajů a měst, vybudovaly byty. „Tyto nevyužívané nemovitosti, například obecní domy nebo staré továrny, často končí v prodeji, developeři je odkoupí za pár korun a vytvoří předražené byty,“ tvrdí lidovci.

Nová legislativa podle Bartoška není potřeba, stačí, když bude pro Českou republiku vyjednán úvěr u Evropské investiční banky. Stát by potom peníze přes Státní fond rozvoje bydlení poskytl městům, která by úvěr splácela příjmy z nájmů.

Developeři nadšeni nebudou

Nepotěšíme developery a banky, ale stát zhodnotí nepotřebný majetek, zaměstná stavební firmy, vybere více na DPH. A hlavně rodiny, mladí lidé i senioři budou mít kde bydlet a zaplatí třeba o celou třetinu méně na výdajích,“ vychvalují návrh lidovci.

Zdroj: Novinky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *