Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Loni klesla výstavba nových bytů o 14 %

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu byla v loňském roce zahájena výstavba 37 319 bytů. Tedy o 14,3 % méně než v předchozím roce.

Počet zahájených staveb klesal ve všech čtvrtletích, nejvíce ve druhém a čtvrtém. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o 26,4 procecent. V posledním čtvrtletí roku 2009 byla zahájena stavba 7 628 bytů, což v meziročním rovnání pokles o 21,2 procenta. Počet vydaných stavebních povolení se v posledním kvartále meziročně snížil o šest procent.

Naopak počet dokončených bytů za loňský rok dosáhl čísla 38 526, což v meziročním srovnání o 0,4 procenta více než v roce 2008. Počet dokončených bytů tak po 15 letech převýšil počet bytů zahájených.

"Developeři kvůli krizi přistoupili k omezené výstavbě a spíše dokončovali rozestavěné projekty," říká k výsledkům Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT. „Ukazatelem do dalšího období bude právě započatá výstavba bytů. Bude záležet na tom, kdy se developeři rozhodnou začít stavět,“ dodal Vyroubal. Obrat v letošním roce podle jeho názoru však s největší pravděpodobností ještě nenastane. Bariérou dalšího růstu je jednak slabá poptávka a jednak zdrženlivý postoj bank.

Zdroj: E15

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *