EUR 24.670

USD 23.067

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.670

USD 23.067

Text: Veronika Hejná

01. 11. 2019

0 komentářů

Ministerstvo chystá změnu pravidel. Kdo bude mít nárok na dostupný nebo sociální byt?

 

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá změnu podmínek dotačního programu Výstavba. Změnou pravidel by se měl rozšířit okruh lidí, kteří budou mít možnost dostupný nebo sociální byt získat. Podle ministryně Kláry Dostálové by se měl program Výstavba nově vztahovat i na přístavby, nástavby a rekonstrukce dosavadních budov.  

„Pro obce je velmi důležité, aby mohly rekonstruovat zchátralé budovy na svém území. Abychom je nenutili do výstavby na nových pozemcích, ale aby mohly zrekonstruovat ty stávající. Proto ještě nařízení vlády pro výstavbu doplníme o nástavby, přístavby a rekonstrukce,“ uvedla ministryně Dostálová.

Zatímco v současné době má na sociální byt nárok ten, kdo nedosahuje 1,6násobku životního minima, nově by se mělo vycházet z násobků průměrné mzdy. „Obce musí zajistit, že při poskytnutí stoprocentní dotace bude byty pro sociální účely udržovat nejméně 20 let. A bojí se, aby tu cílovou skupinu byly schopny zajistit. Když se nárok bude vztahovat k průměrné mzdě, tak se ta cílová skupina rozšíří třeba i o mladé lidi. Nebo domácnosti veřejně prospěšných profesí, jako jsou například lékaři, učitelé nebo policisté,“ doplnila Dostálová. O násobcích se bude ještě dále jednat. Při aktuálně zvažovaném 0,7násobku průměrné mzdy pro jednočlennou domácnost by vznikl nárok na byt při příjmu do 23 tisíc. Životní minimum pro dospělého přitom činí 3410 korun. Pokud by se domácnosti příjem zvýšil, nemusí byt opouštět. Podle Dostálové se ze sociálního bytu stane dostupný a namísto regulovaného nájemného domácnost zaplatí obvyklý nájem.

Stát poskytne na stavbu sociálních bytů stoprocentní dotaci, avšak pouze na jednu pětinu bytů v určitém domě. Na zbytek si bude muset vzít obec úvěr, přičemž je možné využít také zvýhodněného úvěru z fondu bydlení.

Zdroj: E15.cz

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

byty - dům - novostavba

Nové byty jsou téměř vyprodané, zdražování opět zrychluje

Developeři nemají téměř co prodávat. Nabídka nových bytů v Praze se propadla na historické minimum. Zdražování bytů opět zrychlilo. Nové byty s cenou pod 100 000 korun za metr čtvereční navíc již téměř vymizely. Vyplývá to z analýzy společností Skanska, Trigema a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

27. 10. 2021

Bytový dům - panelák - balkony - obecní byty

Obecní byty? Prostor pro korupci a spekulace

Někteří politici jsou stále přesvědčeni, že obce by měly mít svůj vlastní bytový fond k zajištění útočiště pro lidi v nouzi. Nepochybně to chtějí s čistými úmysly. Mnohé kauzy ale ukazují, že obecní byty vytváří obrovský prostor pro korupci a spekulace.

Text: Petr Zámečník

22. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.