Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Ministerstvo chystá změnu pravidel. Kdo bude mít nárok na dostupný nebo sociální byt?

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá změnu podmínek dotačního programu Výstavba. Změnou pravidel by se měl rozšířit okruh lidí, kteří budou mít možnost dostupný nebo sociální byt získat. Podle ministryně Kláry Dostálové by se měl program Výstavba nově vztahovat i na přístavby, nástavby a rekonstrukce dosavadních budov. 

„Pro obce je velmi důležité, aby mohly rekonstruovat zchátralé budovy na svém území. Abychom je nenutili do výstavby na nových pozemcích, ale aby mohly zrekonstruovat ty stávající. Proto ještě nařízení vlády pro výstavbu doplníme o nástavby, přístavby a rekonstrukce,“ uvedla ministryně Dostálová.

Zatímco v současné době má na sociální byt nárok ten, kdo nedosahuje 1,6násobku životního minima, nově by se mělo vycházet z násobků průměrné mzdy. „Obce musí zajistit, že při poskytnutí stoprocentní dotace bude byty pro sociální účely udržovat nejméně 20 let. A bojí se, aby tu cílovou skupinu byly schopny zajistit. Když se nárok bude vztahovat k průměrné mzdě, tak se ta cílová skupina rozšíří třeba i o mladé lidi. Nebo domácnosti veřejně prospěšných profesí, jako jsou například lékaři, učitelé nebo policisté,“ doplnila Dostálová. O násobcích se bude ještě dále jednat. Při aktuálně zvažovaném 0,7násobku průměrné mzdy pro jednočlennou domácnost by vznikl nárok na byt při příjmu do 23 tisíc. Životní minimum pro dospělého přitom činí 3410 korun. Pokud by se domácnosti příjem zvýšil, nemusí byt opouštět. Podle Dostálové se ze sociálního bytu stane dostupný a namísto regulovaného nájemného domácnost zaplatí obvyklý nájem.

Stát poskytne na stavbu sociálních bytů stoprocentní dotaci, avšak pouze na jednu pětinu bytů v určitém domě. Na zbytek si bude muset vzít obec úvěr, přičemž je možné využít také zvýhodněného úvěru z fondu bydlení.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *