Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Ministerstvo potvrdilo výsledky Fincentrum Hypoindexu. Trh hypoték loni rostl

27.01.2011

Podle statistik Ministertva pro místní rozvoj (MMR) banky v letošním roce poskytly hypoteční úvěry za 84,8 mld. korun. Výsledky korespondují se statistikami, které jsme v minulém týdnu publikovali v rámci FINCENTRUM HYPOINDEXu.

V roce 2010 hypoteční trh výrazně ožil. Podle statistik Ministerstva pro místní rozvoj vzrostl počet i objem poskytnutých hypoték. Oproti 44251 hypotékám (2009) loni banky uzavřely 50 775 úvěrů v celkovém objemu 84,8 miliardy korun. V meziročním srovnání to znamená meziročně nárůst objemu o 14,8 %. 

"Pozitivní vývoj na hypotečním trhu přisuzuje MMR především poklesu úrokových sazeb a pozvolnému oživení ekonomiky," uvádí ve své tiskové zprávě ministerstvo.

Rok 2010 byl pro hypoteční trh v České republice náročný, ale zároveň i úspěšný. Pro Hypoteční banku to byl rok zlomový. Po dlouhé době se opět (podle dat MMR) stala bankou s největším celkovým objemem poskytnutých hypotečních úvěrů. Co se týká trhu jako celku, více než desetiprocentní růst o něco předčil naše očekávání ze začátku tohoto ledna, ale naše odhady potvrdil. S objemem přesahujícím 84 miliard Kč jde o čtvrtý nejlepší rok v historii českých hypotečních úvěrů. Růst je přitom založen na zdravém vývoji ekonomiky, protože byl tažen zejména novou produkcí, což je pozitivní pro celý trh. Zároveň se ze současného vývoje dá odhadovat, že žádná velká překvapení nemůžeme za stávajících podmínek na hypotečním trhu očekávat.“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky k nejčerstvějším datům Ministerstva pro místní rozvoj.

Podle aktuálních statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu se bankám za celý loňský rok podařilo uzavřít 50 386 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 84,26 miliardy korun. Nepatrný rozdíl oproti ministerským statistikám je jednak dán metodikou sledování počtu a objemu poskytnutých hypoték, a jednak také tím, že ve statistikách FINCENTRUM HYPOINDEX není zahrnuta produkce LBBW Bank, mBank a Oberbank, jelikož tyto banky se na projektu nechtějí účastnit.  

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva pro místní rozvoj

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Ministerstvo potvrdilo výsledky Fincentrum Hypoindexu. Trh hypoték loni rostl”

  1. pf napsal:

    Refinancování?
    Nevíte zda se zjistuje, kolik procent z celkového objemu tvoří refinancování?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *