Sobota 24. října. Svátek má Nina.

MMR: Hypoteční trh se v pololetí propadl o 12,3 miliardy korun

Objem poskytnutých hypoték v prvním pololetí letošního roku klesl o 12,3 miliardy korun na 100,8 miliardy korun. Banky poskytly lidem celkem 47 300 hypoték, což je o 8 500 hypoték méně než v polovině loňského roku. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

„Za poklesem objemu hypotečních úvěrů vidíme rostoucí ceny nemovitostí, zvyšování sazeb hypoték, samozřejmě i promítnutí očekávání rozhodnutí o nových opatřeních České národní banky a jejich zavádění,“ řekla ČTK mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Propad hypotečního trhu se podle expertů do konce roku ještě prohloubí. „Očekáváme pokles i za celý rok,“ uvedl Ondřej Mašín, ředitel realitní kanceláře Bidli. Výkonný ředitel společnosti Chytrý Honza Nicolas Eich očekává, že hypoteční trh poklesne v letošním roce o 15 procent.

„Ve střednědobém horizontu však může několik prvků trh naopak posílit. S nárůstem sazeb mohou investoři opět posílit alternativní investice do nemovitostí a vyjádření ČSÚ o růstu počtu zahájených staveb o 16 procent může přispět k větší likviditě trhu,“ dodal Nicolas Eich.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *