Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Nájemné v Praze zdražilo za dva roky téměř o čtvrtinu

Průměrné nájemné bez poplatků v Praze se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšilo o 8,5 procenta na 345 korun za metr čtvereční měsíčně. Za poslední dva roky zdražilo již o téměř čtvrtinu. Mimo hlavní město dosahuje nájemné v průměru poloviční úrovně.

Nejvíce zaplatí za nájem obyvatelé v centru Prahy. Na Praze 1 je to v průměru 419 korun za metr čtvereční za měsíc. Na Praze 2, kde zdražilo nájemné za poslední rok nejvíce (o 12,2 procenta), činí nájem 378 korun za metr čtvereční. Naopak nejméně zaplatíte na Praze 10 (291 korun za metr čtvereční) a na Praze 4 (292 korun za metr čtvereční). Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.

Špatná situace na pražském bytovém trhu, kdy na schválení už několik let čekají stovky připravovaných projektů s desetitisíci nových bytů, se odráží i v situaci na trhu s nájemním a starším bydlením. Na druhou stranu nabídka takových bytů za poslední dva roky spíše klesá. Důvodem je především to, že poptávka po jakémkoliv bydlení v Praze nyní výrazně převyšuje nabídku,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

V regionech mimo hlavní město zaplatíte za nájem nejvíce v Jihomoravském kraji (256 korun za metr čtvereční), Středočeském kraji (207 korun za metr čtvereční a Olomouckém kraji (204 korun za metr čtvereční. Nejlevnější je nájemné v Ústeckém kraji (146 korun za metr čtvereční a Moravskoslezském kraji (158 korun za metr čtvereční).

„Do budoucna lze očekávat, že mohou nájmy růst hlavně v Praze. Pomalý a komplikovaný proces povolování nových bytových projektů zde totiž způsobuje, že se cenově dostupné byty rychle vyprodávají a zájemcům pak nezbývá nic jiného, než aby svoji bytovou situaci řešili buď koupí staršího bytu, nebo prostřednictvím nájemního bydlení,“ doplnil Soural.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *