Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Náklady na stavbu bytů reálně za dvacet let klesly

Ceny stavebních prací v porovnání s průměrnou mzdou od roku 1997 do roku 2017 klesly. Reálné náklady na stavbu bytu v bytovém domě se snížily o třetinu a v rodinných domech o 42 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Průměrné náklady na stavbu bytu v bytovém domě za dvacet let vzrostly o 83 procent na 43 168 korun za metr čtvereční a v rodinných domech o 58 procent na 36 502 korun za metr čtvereční. Průměrná měsíční mzda se ale za stejnou dobu zvýšila o 173 procent na 29 496 korun.

Cena stavebních prací roste výrazně pomaleji než průměrná mzda. Díky tomu se výstavba bytových a rodinných domů stává dostupnější. Zatímco v roce 1997 museli lidé obětovat více než dvě průměrné mzdy na vybudování metru čtverečního bytového domu, předloni stačilo méně než jedna a půl průměrné mzdy,“ sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

I přes reálný pokles nákladů na stavbu bytu není podle něj bydlení ve velkých městech dostupnější. „Vysoký růst cen lukrativních pozemků v kombinaci s pomalým vydáváním stavebních povolení vedou k vysokým prodejním cenám nových bytů. Lidé se proto stěhují z center měst do přilehlých vesnic, kde si stavějí rodinné domy a využívají tak relativně nízkých cen stavebních prací,“ dodal Štěpán Křeček.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *