EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Jiří Havelka

16. 05. 2013

0 komentářů

Ne tak draho, popřípadě levněji

 


 

Zemědělské produkty byly v dubnu oproti minulému roku dražší o 12,7 %. V březnu to bylo o něco méně (+12,5 %), přesto meziměsíční pokles cen ukazuje, že částečným důvodem je srovnávací základna. Ovoce je letos poprvé levnější než minulý rok, levnější jsou i výrobky živočišné produkce (ačkoliv méně než v březnu). Naopak ceny zeleniny meziročně rostly rychlejším tempem než předcházející měsíc.

Vývoj v zemědělství se odráží i u zpracovatelů. Meziroční tempo růstu cen krmné pšenice v jednotlivých měsících prvního čtvrtletí letošního roku postupně polevuje, stejně tak průmyslová krmiva jako celek. Duben nebyl v tomto směru výjimkou. To se samozřejmě projevuje i na cenách skotu a prasat a následně i v dalších stupních zpracovatelského procesu. Masové konzervy a výrobky z masa byly v dubnu dražší už jen o 3 % (4,8 % v březnu). Navíc, například zpracovatelé hovězího ukrajují od začátku roku ze svých marží, což by se mohlo projevit i ve spotřebitelských cenách. Pro zajímavost, hovězího masa spotřebuje každý z nás zhruba 10 kg ročně.  Uvidíme, jak zareagují obchodní řetězce. V březnu si například svou marži spíše navýšily a cena na pultech obchodů byla tak v průměru lehce vyšší než v únoru.

Cena uhlí po roční pauze poprvé (v meziročním srovnání) vzrostla, což pravděpodobně bude tlumit zlevňování v oblasti kovů a kovodělných výrobků. Od začátku roku také stále více zlevňují koks a rafinované ropné produkty (v dubnu meziročně o více než 10 %). Celkově byly ceny energií o 0,3 % pod úrovní minulého roku.

Ceny průmyslových výrobců potvrzují, že v současné době česká ekonomika nečelí žádným inflačním tlakům. Spotřební zboží sice zdražilo meziročně o 1,6 %, v březnu to bylo ale o téměř 2 %. Proti dalšímu zvolnění růstu spotřebitelských cen bude působit oslabení koruny, která se po včerejších údajích o hrubém domácím produktu podívala nad hranici 26 Kč.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Mone Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *