EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Jana Zámečníková

18. 09. 2017

Nejčastějším trikem realitních makléřů jsou klamavé inzeráty

 

Realitní zákon je stále v nedohlednu. Realitním zprostředkovatelem tak může být prakticky kdokoliv. Někteří využívají nekalých praktik, aby se na trhu uplatnili. Nejčastějším trikem jsou klamavé inzeráty či vydávání se za falešného kupce. 

„Nejběžnější trik je rozhoz letáčků tipu – Koupím byt v této lokalitě. Takhle se snaží makléři dostat k zakázce. Klient na číslo zavolá a v průběhu schůzky pak dotyčný prozradí, že je makléř,“ popisuje jeden z nejznámějších triků ředitel Fincentrum Reality Jaroslav Mašek, který lhaní klientům označuje za skandální a nedůvěryhodné.

Někteří makléři tvrdí, že mají na byt kupce. Jde však o další trik, jak uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu. Stejné je to i se sliby nereálné prodejní ceny, která má prodejce přimět podepsat exkluzivní smlouvu. „Udělejte si průzkum, kolik podobné nemovitosti ve stejné lokalitě stojí. S realitní kanceláří také můžete uzavřít zkušební smlouvu na 1–3 měsíce. Během té doby mohou ukázat, co umí,“ vysvětluje Tomáš Peterka, předseda České asociace pro nemovitosti.

I kupující se může setkat s řadou nekalých praktik. Realitní makléři, kteří se vydávají za přímé prodejce nemovitostí, či klamavé inzeráty, kde inzerovaná nemovitost neodpovídá popisu. Vyskytují se ale také inzeráty na neexistující nemovitost.  V takovém případě makléř oznámí kupujícímu, že nemovitost je již rezervována nebo prodána a nabídne lákavou alternativu.

Zdroj: iDnes.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Zákon o realitním zprostředkování

Zákon o realitním zprostředkování míří do Senátu. Možná začne platit už příští rok

Zákon o realitním zprostředkování prošel třetím čtením u poslanců minulý týden. Přitom na konečnou podobu zákona o realitním zprostředkování, jehož věcný záměr vláda schválila už v roce 2016, s napětím vyčkávají realitní makléři i veřejnost. Minulý pátek návrh zákona schválila ve třetím čtení Poslanecká sněmovna, nyní míří do Senátu. Jaké změny čekají realitní trh?

Text: Hana Bartušková

14. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.