Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Nejčastějším trikem realitních makléřů jsou klamavé inzeráty

Realitní zákon je stále v nedohlednu. Realitním zprostředkovatelem tak může být prakticky kdokoliv. Někteří využívají nekalých praktik, aby se na trhu uplatnili. Nejčastějším trikem jsou klamavé inzeráty či vydávání se za falešného kupce.

„Nejběžnější trik je rozhoz letáčků tipu – Koupím byt v této lokalitě. Takhle se snaží makléři dostat k zakázce. Klient na číslo zavolá a v průběhu schůzky pak dotyčný prozradí, že je makléř,“ popisuje jeden z nejznámějších triků ředitel Fincentrum Reality Jaroslav Mašek, který lhaní klientům označuje za skandální a nedůvěryhodné.

Někteří makléři tvrdí, že mají na byt kupce. Jde však o další trik, jak uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu. Stejné je to i se sliby nereálné prodejní ceny, která má prodejce přimět podepsat exkluzivní smlouvu. „Udělejte si průzkum, kolik podobné nemovitosti ve stejné lokalitě stojí. S realitní kanceláří také můžete uzavřít zkušební smlouvu na 1–3 měsíce. Během té doby mohou ukázat, co umí,“ vysvětluje Tomáš Peterka, předseda České asociace pro nemovitosti.

I kupující se může setkat s řadou nekalých praktik. Realitní makléři, kteří se vydávají za přímé prodejce nemovitostí, či klamavé inzeráty, kde inzerovaná nemovitost neodpovídá popisu. Vyskytují se ale také inzeráty na neexistující nemovitost.  V takovém případě makléř oznámí kupujícímu, že nemovitost je již rezervována nebo prodána a nabídne lákavou alternativu.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *