Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Nejvyšší správní soud: Posuzování údajů na žádosti o půjčku by mělo být přísnější

Nejvyšší správní soud rozhodl, že by poskytovatelé spotřebitelských úvěrů měli alespoň jednoduchým způsobem ověřovat údaje, které zájemce uvede v žádosti o půjčku. Zájemci by tak měli dokládat například potvrzení o příjmu od zaměstnavatele.

Splátkové společnosti Day To Day se nelíbila pokuta České obchodní inspekce ve výši 10 000 korun za porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Společnost se odvolala ke Krajskému soudu v Ostravě a následně k Nejvyššímu správnímu soudu, který potvrdil rozhodnutí inspekce. Společnost podle soudu nepostupovala s „odbornou péčí“ při posuzování žádosti o úvěr. Podle soudu je nutné potvrzení o údajích uvedených žadatelem o úvěr, tedy například potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, telefonickým kontaktem se zaměstnavatele či doložením výplatních pásek, případně výpisů z bankovního účtu.

Společnosti mají různé způsoby, jak prověřit žadatele o úvěr. „Využíváme náš vlastní skoringový systém založený na analýze chování minulých a současných zákazníků. Na základě tisíců dat můžeme a umíme odhadnout, jaké jsou finanční možnosti potenciálního zákazníka, a předvídat jeho chování. Jednoduše řečeno, z každé stopy na internetu lidé zanechávají data, která můžeme sledovat a analyzovat,“ vysvětluje mluvčí společnosti Kredito24 Adéla Jelínková.

Společnosti by podle Soudního dvoru Evropské unie měli při posuzování žádostí o úvěr zvážit, zda jsou informace, které mají o žadateli k dispozici, postačující. „Avšak pouhá ničím nepodložená prohlášení potenciálního dlužníka nemohou být sama o sobě kvalifikována jako dostatečná, nejsou-li podepřena žádnými doklady,“ zdůraznil Soudní dvůr EU, který rozhodoval v podobném případu vloni v prosinci.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *