EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Jiří Havelka

11. 05. 2015

Nejvyšší správní soud: Posuzování údajů na žádosti o půjčku by mělo být přísnější

 


 

Splátkové společnosti Day To Day se nelíbila pokuta České obchodní inspekce ve výši 10 000 korun za porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Společnost se odvolala ke Krajskému soudu v Ostravě a následně k Nejvyššímu správnímu soudu, který potvrdil rozhodnutí inspekce. Společnost podle soudu nepostupovala s „odbornou péčí“ při posuzování žádosti o úvěr. Podle soudu je nutné potvrzení o údajích uvedených žadatelem o úvěr, tedy například potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, telefonickým kontaktem se zaměstnavatele či doložením výplatních pásek, případně výpisů z bankovního účtu.

Společnosti mají různé způsoby, jak prověřit žadatele o úvěr. „Využíváme náš vlastní skoringový systém založený na analýze chování minulých a současných zákazníků. Na základě tisíců dat můžeme a umíme odhadnout, jaké jsou finanční možnosti potenciálního zákazníka, a předvídat jeho chování. Jednoduše řečeno, z každé stopy na internetu lidé zanechávají data, která můžeme sledovat a analyzovat,“ vysvětluje mluvčí společnosti Kredito24 Adéla Jelínková.

Společnosti by podle Soudního dvoru Evropské unie měli při posuzování žádostí o úvěr zvážit, zda jsou informace, které mají o žadateli k dispozici, postačující. „Avšak pouhá ničím nepodložená prohlášení potenciálního dlužníka nemohou být sama o sobě kvalifikována jako dostatečná, nejsou-li podepřena žádnými doklady,“ zdůraznil Soudní dvůr EU, který rozhodoval v podobném případu vloni v prosinci.

Zdroj: Aktuálně.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.