Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Nepřiznávat příjmy z pronájmu bytu se nemusí vyplatit

Pronajímat byt či pokoj bez smlouvy je rizikové. Každý pronájem, za který přijímá majitel bytu úplatu, musí zahrnout do daní. Spoléhat na to, že se o pronájmu finanční úřad nedozví, se nemusí vyplatit.

„Zákon jasně stanovuje, že za byt se pro účely nájmu rozumí i jen místnost nebo soubor místností, které jsou součástí domu. Majitelka bytu, která v něm pronajímá pokoj kamarádce a dostává za to od ní zaplaceno, musí tento příjem zahrnout do daní,“ upozorňuje advokát Václav Kučera z advokátní kanceláře Toman, devátý & Partneři.

Finanční úřady mají své metody, jak zjistit nepřiznané příjmy z pronájmu. Nejednají pouze na základě podnětu například od nespokojeného nájemce. „Už jsem se s tím, že na menším městě si finanční úřad povolal majitelku jednoho bytu a žádal vysvětlení, proč neplatí daň z příjmů z pronájmu. Kontroloři zjistili, že vlastní byt, ve kterém nemá trvalé bydliště, a tedy pravděpodobně slouží k pronájmu,“ uvedla příklad z praxe Kamila Buráňová z realitní kanceláře Re/Max Plus.

Postup v případě prokázaného nezdaněného příjmu z nájmu nemovité věci je stejný jako u jiného nepřiznaného příjmu. „Pokud přiznání nebylo vůbec podáno, a to ani na základě výzvy, správce daň vyměří a daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit pokutu a úrok z prodlení,“ vysvětlil mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus.

Pronajímat byt bez smlouvy ale nese i další rizika. Přestože podpis smlouvy nic nezaručuje, má pronajímatel v případě problémů lepší vyjednávací pozici.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *