EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Jiří Havelka

28. 05. 2014

Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti

 


 

Čekejte složenku k dani z nemovitosti

Finanční úřad rozeslal v průběhu května složenky poplatníkům, kteří se v lednu podali daňové přiznání k dani z nemovitosti. „Dnes by měli složenky mít všichni, pokud tomu tak není, obraťte se na finanční úřad,“ radí Jan Vaněk z účetní firmy Tigra

Kdy platit daň z nemovitosti

Na rozdíl od daně z příjmu se daň z nemovitosti platí na rok dopředu. Lednové podání přiznání k dani z nemovitosti máte za sebou, teď vás čeká zaplacení daně. Letos připadá poslední termín k zaplacení požadované částky na 2. června. 

REKLAMA

Platíte-li daň do výše pět tisíc korun, musíte ji zaplatit celou najednou. Je-li daň vyšší, můžete ji rozdělit do dvou stejně velkých splátek, které vepíšete do složenky. První splátku musíte uhradit do 2. června, druhou do 1. prosince. „Výjimkou z těchto termínu jsou zemědělci a chovatelé ryb, pro které postačí daň uhradit do 1. září, v případě druhé splátky do 1. prosince 2014,“ říká k tomu odborník na účetnictví z firmy Tigra.

Plaťte z pohodlí domova

Vyčíslenou daň můžete zaplatit pomocí složenky, kterou jste obdrželi. Nebo na pokladně finančních úřadů. Využít můžete i bezhotovostní převod. Pokud však budete hradit daň převodem, dejte si pozor na konstantní symbol. Na složence je uvedeno číslo 1149, do internetového bankovnictví je však potřeba zadat symbol 1148.  

Penále za pozdní zaplacení daně

Může se stát, že někteří z poplatníků promeškají včasný termín zaplacení daně z nemovitosti. „Pokud  je zpoždění platby daně z nemovitosti do pěti dnů, zpravidla vám to úředníci odpustí,“ upřesňuje Vaněk. Po této lhůtě vám hrozí pokuta pět set korun a penále roste o 0,05% z výše daně za každý den prodlení. V extrémním případě může tato částka narůst až do výše 300 tisíc korun. Proto nenechte zaplacení daně na poslední chvíli. 

Zdroj: TIGRA

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Navýšení nájemného

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, […]

Text: Monika Lukešová

26. 04. 2021

Dan z nemovitosti růst 2021

Kde se bude v roce 2021 zvyšovat daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je místní daň, která je příjmem rozpočtu obce. Výše daně je odvozena od podlahové plochy nemovitosti, místního a základního koeficientu. Přičemž úpravou místního koeficientu můžou obce daň libovolně zvyšovat, nebo snižovat. Které obce budou v lednu 2021 daň z nemovitosti zvyšovat?

Text: Hana Bartušková

23. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.