Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Nové sdružení developerů a architektů chce bojovat za jednodušší stavební legislativu

Skupina odborníků, která se spojila v novém Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), chce prosazovat jednodušší stavební legislativu a podpořit kvalitní architekturu v ČR.

Když chcete něco postavit, musíte zahořet. Zároveň to musíte postavit rychle, dokud ten původní žár nevyhasne. A samozřejmě v neposlední řadě to musíte udělat kvalitně. Radost ze stavění, rychlost procesu a kvalita výstavby, to jsou tři základní pilíře, na kterých se shodujeme a na kterých chceme se sdružením pracovat,“ vysvětlil jeden z devíti zakládajících členů Sdružení pro architekturu a rozvoj a zároveň přední český architekt Josef Pleskot.

V Česku chybí podle sdružení kvalitní rozvojová legislativa. Délkou povolovacího procesu se proto Česká republika řadí podle údajů Světové banky na nelichotivé 127. místo na světě. „V realitě se povolování běžného bytového domu prodloužilo v poslední době na neskutečných více než deset let. Přitom vlastní realizace je jen skutečnou třešinkou na dortu a trvá asi 1,5 roku,“ dodal další ze zakladatelů sdružení, rezidenční stavitel Dušan Kunovský.

„Není přitom nutné najednou měnit všechny právní předpisy. Měl by se však alespoň sjednotit jejich výklad,“ poznamenala další zakladatelka sdružení a odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová.

Nepomohla ani novela stavebního zákona účinná od ledna letošního roku. Ministerstvo pro místní rozvoj chce proto do konce volebního období přijít s úplně novým stavebním zákonem. „Naší snahou je, aby se úřadovalo rychleji a někde aby se nemuselo úřadovat vůbec. Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení čili méně byrokracie plus elektronizace,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Zdroj: Tisková zpráva SAR, E15.c

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *