Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Nové úvěry v únoru poklesly, úrokové sazby z úvěrů reagují na růst tržních sazeb jen mírně

ČNB dnes zveřejnila úvěrovou statistiku za únor 2018. Z ní plyne, že objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení v únoru opět zpomalil a meziročně poklesl o 8 % (25,1 mld. Kč).

Při pohledu na skutečně jen nové úvěry bez refixací či refinancování pak činil pokles 4 % (16 mld. Kč). Přitom průměrná sazba u hypotečních úvěrů v únoru vzrostla jen velmi mírně (v průměru z 2,30 na 2,33 %, u bank bez stavebních spořitelen pro nové hypoteční úvěry pak z 2,29 na 2,38 %). To znamená, že zpomalení úvěrové dynamiky jde spíše na vrub zpřísňujícím doporučením ČNB a obecně vysokým cenám nemovitostí, než růstu úrokovým sazbám. Ty přitom stále ve srovnání s vývojem tržních sazeb rostou pomaleji, ačkoli jsou nejvyšší za poslední tři roky.

V kontextu tržních úrokových sazeb delších splatností je tak současná průměrná výše hypoteční sazby 2,3 % stále poměrně nízko a sazby tak budou postupně dále růst (graf 2). K obdobnému zpomalení úvěrové dynamiky došlo i z pohledu spotřebitelských úvěrů, které se meziročně snížily o 4 % (graf 1), úrokové sazby v únoru nepatrně poklesly na 8,8 %, což jde dáno poklesem marží bank z titulu konkurenčního boje.

Nové úvěry nefinančním podnikům skončil také mírně pod úrovní minulého roku (-4 %), úrokové sazby pro vyšší úvěry nad 30 mil. Kč vzrostly pouze mírně, v průměru jsou však úrokové sazby nefinančním podnikům na 2,4 %, což je nejvyšší hodnota od začátku roku 2015.

Únorové hodnoty z úvěrové statistiky naznačují, že v  letošním roce skončí objem nových úvěrů na bydlení zcela jistě pod úrovní roku 2017. Na tom se podepíší jednak vyšší úrokové sazby, ale zejména vysoké ceny nemovitostí v kombinaci s opatřeními ČNB omezující velikost úvěru k hodnotě nemovitosti.

poskytnuté úvěry

Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR, ING Bank N.V.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *