Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Novela stavebního zákona chce kontrolovat inspektory

Novela stavebního zákona by měla omezit zneužívání postavení autorizovaných inspektorů, kteří umožňovali velkým developerům stavět bez stavebního povolení.

Platný stavební zákon umožňuje využívání zkráceného stavebního řízení a stavění bez povolení, na certifikát autorizovaného inspektora. Toho si však developer zaplatí, což dává prostor pro korupci.

„Je proto potřeba v zákoně jejich povinnosti a pravomoci detailněji definovat,“ vysvětluje ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) a jeho slova potvrzuje také poslanec Petráň, profesí architekt a projektant. „Během své praxe jsem zažil zhruba deset problematických staveb, které na místě neměly co dělat, a inspektoři je posvětili,“ popisuje poslanec.

Inspektoři sice mohou certifikovat pouze malé stavby, praxe je ale jiná a po certifikaci malého objektu na jeho místě vyroste velký objekt. "V navržené novele se nově upravuje postup stavebníka i postup autorizovaného inspektora. Budou také přísně definovány podmínky, za kterých autorizovaný inspektor nemůže certifikát vydat,“ uvádí ministr Jankovský.

Novela zákona proto počítá s větší kontrolou inspektorů a navíc bude možné špatná rozhodnutí během roční lhůty napravit. Kromě toho novela, která se připravuje zhruba tři roky a do vlády by měla jít již tento měsíc, zjednodušuje stavební řízení i povolování liniových staveb.

Zdroj: VV

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *