Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Novela stavebního zákona může vrátit Českou republiku o několik let zpátky

Novela stavebního zákona výrazně upravuje institut tzv. autorizovaného inspektora a zkráceného stavebního řízení. Ten má zjednodušit a urychlit stavební řízení a zabránit častému účelovému vydírání investorů tam, kde již pro záměr bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí. Novinkou novely stavebního zákona  je návrat odkladného účinku námitek a odvolání ze strany účastníků řízení.

Námitky či odvolání i ze strany občanského sdružení založeného pouze za účelem zdržovat stavbu a vydírat investora, měly odkladný účinek a investor by ani s vydaným CAI nemohl stavět. Věc by se tedy vracela k rozhodnutí příslušnému stavebnímu úřadu.

Klíčové je, že účastníci řízení by se mohli odvolávat i bez prokázání oprávněného zájmu. To znamená, že např. účelově založené občanské sdružení může vznést odvolání, které třeba již jednou bylo vypořádáno v rámci územního řízení, a investor s platným certifikátem už v ten moment nesmí stavět. Jedná se de facto o legalizaci vydírání ze strany účelových občanských sdružení,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.

Zdroj: Tisková zpráva Ekospol

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *