Úterý 18. prosince. Svátek má Miloslav.

Nový návrh insolvenčního zákona je vstřícnější k dlužníkům i věřitelům

Poslanci Patrik Nacher a Taťána Malá přichází s novou verzí insolvenčního zákona. Návrh počítá jen s tří a pětiletou variantou oddlužení. Vstřícnější by měl být i k věřitelům.

Návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána by zřejmě sněmovnou neprošel, neměl totiž podporu ani v hnutí ANO. “Stejně jako nemůžeme přeceňovat dlužníky, tak by bylo nefér přeceňovat i fyzické osoby, které jsou věřiteli,” říká poslanec za ANO a pražský zastupitel Patrik Nacher.

Rozdíl je v pětileté variantě osobního bankrotu. Dlužník nebude testován na začátku procesu jako v návrhu ministra Pelikána, ale pokud bude schopen zaplatit alespoň 30 procent závazků a soudce na konci procesu shledá, že dělal pro oddlužení maximum, i když nesplatil 30 procent, dluhů ho zbaví.

Nový návrh je vstřícnější i k věřitelům. Měli by mít možnost snížit si základ daně o nedobytné pohledávky. “Pohledávky se v případě dodavatelů energií pohybují v řádu desítek tisíc korun. Zákon jim navíc umožňuje dodávky vody nebo tepla ukončit,” uvedl Robert Pelikán minulý čtvrtek ve sněmovně. “Stát tento problém nezavinil, a neměl by tedy nic sanovat.”

Jiného názoru je však Patrik Nacher: “Věřitel to přece také nezpůsobil. Bavit se o věřiteli jako o predátorovi, který si to způsobil sám, tak s tím nesouhlasím.”

Návrh pozměňovacího návrhu zákona předá Patrik Nacher příští středu podvýboru pro problematiku exekucí.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.