Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Oddlužení bez nutnosti splatit byť část dluhu je opět ve hře

07.03.2018

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) opět rozjíždí kampaň za přijetí novely insolvenčního zákona. Podle ní by lidé mohli projít oddlužením i bez nutnosti splatit současných minimálně 30 % dluhu.

Obdobná novela již jednou Poslaneckou sněmovnou neprošla. V současnosti může být oddlužen dlužník, který splatí alespoň 30 % svých dluhů buď prodejem majetku, nebo z příjmů v průběhu 5 let. Robert Pelikán navrhuje další dvě možnosti – buď splatit alespoň 50 % dluhů v průběhu 3 let, nebo splatit „co nejvíce“ v průběhu 7 let.

Splacení „co nejvíce“ v průběhu 7 let vzbuzuje nejvíce rozpaků. Dlužníci by v této variantě nemuseli splatit fakticky vůbec nic. „Stát musí člověku, který spadl do dluhové pasti, nabídnout řešení,“ tvrdí Robert Pelikán.

Možnost nesplacení ani části svých dluhů ovšem zvyšuje morální hazard. Přitom již dnes někteří dlužníci oddlužení zneužívají ke snížení svých závazků.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Oddlužení bez nutnosti splatit byť část dluhu je opět ve hře”

  1. pop napsal:

    morální??
    “Stát musí člověku, který spadl do dluhové pasti, nabídnout řešení,” tvrdí Robert Pelikán. Otázkou předtím je, jak do té dluhové pasti spadl(fin. negramotnost, nezodpovědnost, vybíjení půjčky půjčkou apod.) Stát by měl především učit na školách fin, gramotnost, což už se prý děje, ale muset někomu nabídnout řešení? Jsme pořád v kruhu Státe, postarej se..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *