Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Osobních bankrotů ubývá. Nová pravidla ale umožní oddlužení více lidem

Počet osobních bankrotů klesá již tři roky v řadě. V roce 2016 bylo vyhlášeno 16 144 osobních bankrotů, což je o 511 méně než v roce 2015. Chystané změny pravidel osobních bankrotů by ale již brzy mohly umožnit oddlužení více lidem.

Návrhů na osobní bankrot bylo v loňském roce podáno 18 799, což je o sedm procent méně než o rok dříve. Počet návrhů na osobní bankrot zároveň klesl poprvé od roku 2011 pod hranici 20 tisíc. Žádosti o osobní bankroty posuzují soudy. Soudy jsou přísnější než v minulosti především v případě lidí s hlavním příjmem jako OSVČ.

„V letošním roce očekáváme, že počet osobních bankrotů se víceméně stabilizuje na úrovni loňského roku. Příznivé ekonomické podmínky, vysoká zaměstnanost a nízká inflace přispějí k růstu příjmů domácností. Případné dopady novely insolvenčního zákona, která obsahuje benevolentnější pravidla pro oddlužení osob, lze  nyní obtížně odhadovat,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce nově umožnit oddlužení i lidem, kteří na osobní bankrot za současných podmínek nedosáhnout. Procesem oddlužení by mohl projít i dlužník, který ze svých dluhů nic nesplatí.

Zdroj: Tisková zpráva CRIF

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *