Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Počet dlužníků se špatnou platební morálkou klesá. Lidé splácejí lépe i úvěry na bydlení

Ke konci druhého čtvrtletí letošního roku činil celkový dluh obyvatel ČR 2,23 bilionu korun. Meziročně dluh vzrostl o 175,1 miliardy korun, tedy o 8,5 %. Naopak klesl objem dluhu ohroženého nesplácením, a to o 3,7 miliardy na 36,9 miliardy korun.  Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Klesá i počet lidí, kteří měli problémy se splácením úvěrů na bydlení. Meziročně jich je o 5 tisíc méně. Ubylo i lidí nesplácejících úvěry na spotřebu se snížil o více než 20 tisíc.

„Zatímco celkový objem dlouhodobého i krátkodobého dluhu roste, počet klientů zůstává na stejné úrovni jako před rokem. Každý z nich tedy dluží v průměru vyšší částku: u dlouhodobého dluhu je to průměrně 1,58 milionu korun na klienta, u krátkodobého dluhu pak 190 tisíc korun,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Na celkovém dluhu mají hypotéky velký podíl

Na celkovém dluhu se hypoteční úvěry podílejí z 65 %.  Jejich objem meziročně vzrostl o téměř 115 miliard korun, respektive o 8,7 %. „Hypotéky v uplynulých letech zažívaly velký boom, ten ale nepřinesl nárůst celkového počtu klientů, který se stále pohybuje kolem 1 110 000 až 1 120 000 lidí,“ popisuje Lenka Novotná.

Zdroj: Tisková zpráva Bankovního registru klientských informací

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *