Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Počet stoprocentních hypoték roste, jejich omezení se blíží

V letošním roce by se měl zvýšit objem poskytnutých stoprocentních hypoték. Česká národní banka (ČNB) se bojí, že by další nárůst mohl představovat nebezpečí pro stabilitu bank. ČNB proto připravuje nařízení, kterým chce tyto úvěry omezit.

„ČNB už loni uvedla, že bude chtít zavést taková opatření, která tlumí případnou budoucí nadměrnou úvěrovou aktivitu,“ uvedl mluvčí banky Tomáš Zimmermann. ČNB nyní rozeslala bankám otázky týkající se výše limitu hypoték. Banky musí zaslat svou odpověď do konce dubna.

Mohla by nastat situace, kdy ČNB neumožní bankám poskytování hypoték na celou hodnotu nemovitosti, a zároveň zakáže financovat zbývající část jiným úvěrem. „Měkčí varianta by nastala v případě, pokud by centrální banka sice snížila povolený podíl hypotéky, ale stále by klient mohl zbytek peněz do sta procent hodnoty nemovitosti získat třeba přes stavební spoření,“ řekl Libor Ostatek, ředitel  společnosti Golem Finance.

V loňském roce banky poskytly stoprocentní hypotéky v hodnotě zhruba 10 miliard korun, což představuje přibližně 7 procent objemu nových hypoték. V letošním roce by měl objem těchto hypoték dosáhnout 10 procent.   

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *