Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Podíl Čechů s vlastní nemovitostí je mnohem vyšší než v Berlíně či Vídni

Češi častěji a raději bydlí ve vlastní nemovitosti než v nájmu. Ukázala to data Eurostatu. V České republice do kategorie „vlastník“  patří 78,5 procent domácností. Tento údaj řadí Čechy na 11. místo z evropské osmadvacítky. Nejvíce vlastníků nemovitostí je v Rumunsko (96 procent).

Poměr vlastního a nájemního bydlení se liší v různých koutech České republiky. Například Praha je specifickou oblastí, kde podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl v roce 2018 evidován nadprůměrný podíl nájemního bydlení (31,3 %). Oproti Berlínu či Vídni jde stále o malý podíl.

„Situace v západních metropolích je jiná než v Praze. Podle našich údajů bydlí v nájmu v Berlíně zhruba 85 % a ve Vídni lehce přes tři čtvrtiny všech domácností,“ porovnává Andreas von Schlik z realitní kanceláře Engel&Völkers. Důvodem je odlišný historický vývoj jednotlivých regionů. „Země s vysokým podílem obyvatelstva ve venkovských oblastech patří mezi ty, kde velká část domácností bydlí ve vlastním. To je případ Rumunska, Slovenska, Litvy, Polska či Estonska, kde podíl obyvatelstva ve venkovských oblastech překračuje 40 %,“ vysvětluje Karolína Zábojníková, vedoucí oddělení svobodných analýz ČSÚ s tím, že v případě Česka i dalších středo a východoevropských zemí je nutné brát v úvahu i transformační vývoj po roce 1990.

Zdroj: Tisková zpráva realitní kanceláře Engel&Völkers

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *