Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Podle ČNB jsou stamiliardy na účtech stavebních spořitelen rizikem

23.04.2012

Podle Vladimíra Tomšíka, víceguvernéra České národní banky, jsou stamiliardy korun na účtech stavebních spořitelen velkým rizikem. ČNB se snaží přimět stavební spořitelny k rozložení rizik.

„Hlavní důvod, proč transformaci systému stavebního spoření plně podporujeme, je to, že v tomto sektoru existuje potenciální nestabilita,“ řekl Tomšík. Systém státní podpory ani její výše by se podle návrhu ministerstva financí změnit neměly. Nyní činí maximální podpora státu dva tisíce korun ročně.

Celkově činí naspořená suma ze stavebního spoření 433 miliard korun. V celém českém bankovnictví je podle posledních čísel 1,15 bilionu korun vklad, uvedl viceguvernér.

Zdroj: bankovnipoplatky.com

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Podle ČNB jsou stamiliardy na účtech stavebních spořitelen rizikem”

 1. bazar napsal:

  Vysvětlete pro koho riziko

  Vklady u staveb.spořitelen jsou rizikem.
  V čem je toto riziko a pro koho ? Že s vkladem může nakládat jen stav.spořka a ne komerční banky? Proaím redakci o vysvětlení. Bazar nedůvěřivý

  1. Petr napsal:

   Re: Vysvětlete pro koho riziko

   Riziko spočívá v tom, že většina vkladů na účtech stavebního spoření je již po vázací lhůtě a klienti si je tedy mohou rychle vybrat. Pokud by k masivním výběrům došlo, stavební spořitelny by měly problém s likviditou, protože nové vklady kvůli horším podmínkám a krizi váznou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *