Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Podle statistik MMR banky za první čtvrtletí poskytly hypotéky za 18,9 mld Kč

Celkem bylo podle statistik Ministerstva pro místní rozvoj v letošním prvním čtvrtletí poskytnuto 9873 hypoték za 18,9 miliardy korun, z čehož necelých 16 miliard připadá na klienty z řad občanů.

V meziročním srovnání došlo k 8% poklesu počtu a 19% poklesu objemu všech poskytnutých hypoték. V této kategorii jsou započítány také úvěry podnikům municipalitám. Co se týče tzv. občanských hypoték, tak těch banky za uplynulé tři měsíce poskytly celkem 9 662 v hodnotě 16 miliard korun, což koresponduje s výsledky FINCENTRUM HYPOINDEXu. Oproti stejnému období v roce 2009 toto číslo znamená 6,7% pokles. Meziročně tak bylo poskytnuto občanům o 1,8 mld. korun méně. Pokles počtu i objemu hypotéčních úvěrů trvá již od roku 2008.

"Trvající pokles je způsoben vyčkávací strategií na straně kupujících i prodávajících, obav ze zadlužování, nedostatečného přizpůsobení cen na trhu. Současné hodnoty však představují výrazné zpomalování trendu poklesu co do počtu i objemu úvěrů. Snížení dynamiky poklesu přináší naději na změnu trendu vývoje hypoték. Může zde hrát roli i skutečnost, že se bankám nenaplnila negativní očekávání o výrazném zhoršení schopnosti splácení hypoték a postupně by tak mohlo docházet ke zmírnění podmínek v přístupu k poskytování úvěrů," uvádí Ministerstvo pro místní rozvoj ve své tiskové zprávě.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *