Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Poptávka po nových domech v USA poklesne

Prodloužená daňová sleva pro kupce domů ošálila americký trh s bydlením a dotlačila ho na další maximum, díky čemuž prodeje nových domů vylétly od začátku roku 2010 o 42 %, zatímco prodeje stávajících domů vzrostly o 6 %. Ty reagovaly oproti současné verzi daňových slev mnohem energičtěji na první daňovou slevu, ale musíme mít na paměti, že prodeje stávajících domů by se mohly o něco zvýšit ještě v květnu a červnu, až budou dokončeny rozjednané prodeje (prognóza Saxo Bank).

Realizace podepsaného (rozjednaného) kontraktu trvá obvykle jeden až dva měsíce a vzhledem k tomu, že rozjednané prodeje domů vzrostly od začátku roku 2010 o 13 % (7,1 % v březnu a 6,0 % v dubnu), mají se prodeje stávajících domů ještě předtím, než zamíří dolů, stále o co opřít.

Prodejům nových domů, jak se zdá, dochází dech, jelikož daňové slevy se dají uplatnit pouze na nákupy uskutečněné nejpozději v dubnu. Očekáváme tudíž, že prodeje nových domů začnou po odeznění vlivu daňových slev pro kupce domů znovu klesat. Když něco dotujete – a daňová sleva pro kupce domů je jednoznačně dotací – poptávka se zvyšuje. Zrušte dotaci, a poptávka se sníží.

Nižší prodeje již indikuje několik ukazatelů včetně týdenních počtů žádostí o hypotéky na nákup domů, které vyvrcholily 30. dubna a pak se propadly až na minima roku 2010. Počty žádostí dosahují svého vrcholu obvykle měsíc nebo dva před prodeji domů a signalizují další pokles v oblasti bydlení. Je tomu tak i navzdory skutečnosti, že úroková sazba u 30leté hypotéky s pevnou sazbou je o dost nižší než 5  %, přičemž v roce 2010 dosahuje v průměru zhruba 5,1  %.

Daňové úlevy pro zájemce o koupi nových domů podpořily dubnové prodeje nových domů natolik, že HDP vykázané ve 2. čtvrtletí může překonat čísla za 1. čtvrtletí; pokud se ale zaměříme na další výhled do budoucna, dá se očekávat, že oživení trhu s domy dojde dech a že neustálé strkání prstů do daňových úlev a podobných věcí jenom oddaluje potřebné očištění trhu s nemovitostmi. Sledujte údaje o nové bytové výstavbě a počtu vydaných stavebních povolení, které budou zveřejněny 16. června a budou prvním indikátorem poptávky po nových domech, kterou můžeme v následujících měsících očekávat.


Mads Kofoed, Saxo Bank

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *