Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Poslanci budou projednávat návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Daň z nabytí nemovitosti přinesla jen za loňský rok do státní kasy přes 13,5 miliardy korun. V současné době má být projednáván návrh zákona, který by mohl daň zrušit. Mělo by její zrušení vliv na ceny bytů?

Senátní návrh na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí, kterou platí od roku 2016 kupující, měl být projednáván poslanci již před začátkem prázdnin. Jednání o návrhu bylo však odloženo. Aktuálně je na programu schůze Poslanecké sněmovny naplánováno na 24. září.

Odpůrci daně z nabytí nemovitosti je argumentováno, že zvyšuje cenu nemovitosti. Odborníci se ale shodují, že by kupujícímu bylo odlehčeno spíše administrativně, přičemž by volné prostředky vynaložil na zvýšenou kupní cenu. Na realitním trhu je totiž nedostatek na straně nabídky. „Pokud je daň nastavena stabilně a dlouhodobě, všichni s ní počítají a nepůsobí tak na dynamiku růstu cen nemovitosti,“ uvádí hlavní analytik Fincentrum Josef Rajdl. „Kupní síla kupujícího je stále stejná, jen by zůstala větší část na úhradu ceny nemovitosti,“ podotýká senior manažerka v oddělení daní společnosti Deloitte Tereza Gebauer.

Proti zrušení se staví ministerstvo financí. „Dopad tohoto návrhu bez návazné úvahy a navržení rozpočtového krytí je značně nekonstruktivní a rovněž nezodpovědný vzhledem ke stabilitě veřejných rozpočtů,“ upozorňuje mluvčí resortu Anna Fuksová.

Developeři naopak návrh na zrušení podporují, značně by odlehčil zájemcům o koupi nemovitosti. Finanční prostředky na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí totiž není možné získat z hypotéky. „Pokud vezmeme v potaz závazné doporučení ČNB, že by výše hypotéky neměla přesáhnout 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti musí kupující ze svého zaplatit s daní minimálně 24 procent. To u zmiňovaného pětimilionového bytu či domu představuje nezanedbatelných 1,2 milionu korun. Daň tak tvoří pětinu těchto minimálních vlastních financí,“ uvádí generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *