Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Poslanci přehlasovali Senát, na oddlužení dosáhne více lidí

Sněmovna včera odmítla senátní podobu insolvenční novely a potvrdila verzi, kterou poslanci schválili v říjnu minulého roku. Na oddlužení by mělo dosáhnout více lidí v dluhové pasti než dosud. Novela nyní míří k podpisu prezidentovi.

Poslanecká sněmovna schválila verzi, ve které bude o oddlužení lidí v některých případech rozhodovat na konci insolvenčního procesu soud. Insolvenční soud tedy bude posuzovat úsilí dlužníka o poctivé vyrovnání se s jeho věřiteli nejen v průběhu trvání oddlužení, ale i při finálním rozhodování o tom, zda dlužník bude či nebude osvobozen od svých zbývajících dluhů,“ vysvětluje Oldřich Řeháček, insolvenční správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower.

Dlužníci budou mít mimo jiné povinnost splácet částku alespoň ve výši odměny insolvenčního správce. „Bankovní asociace vítá příklon ke sněmovní verzi oddlužovací novely. Ta zásadním způsobem otevírá, zjednodušuje a demokratizuje proces osobního bankrotu. Představuje vyvážený kompromis, když na jedné straně posiluje odpovědnost věřitelů, ale zároveň nerezignuje na odpovědnost dlužníků,“ uvedl ke schválení novely insolvenčního zákona Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele a hlavního právníka České bankovní asociace.

„Novela insolvenčního zákona přináší změnu a nyní na oddlužení osobním bankrotem dosáhne více lidí. V situaci, kdy je zhruba půl miliónu lidí v dluhové pasti, se jedná o krok k řešení závažného společenského problému. Další kroky však musí směřovat k příčinám. Poté, co již byla narovnána legislativa, která vytvořila nejvíce exekucí, je třeba se soustředit také na motivování dlužníků k aktivnímu životu a snaze umořit maximum závazků. Důležitým tématem také musí být neustálé posilování finanční gramotnosti,“ komentuje aktuální situaci Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

„Oddlužovací novela dostála v průběhu svého projednávání celé řady úprav, které ve velké míře reflektovaly racionální názory odborné veřejnosti, a dospěla tak do relativně vyvážené výsledné podoby, kterou lze vnímat jako poměrně dobrý a přijatelný kompromis pro dlužníky i věřitele,“ uvedl Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *