Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Praha chystá regulaci Airbnb

19.09.2018

Hlavní město Praha chce prosadit změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes platformy typu Airbnb. Jednou z nových povinností poskytovatelů by mělo být například poskytování údajů o ubytovaných. Praha chce mít ale také možnost regulovat Airbnb prostřednictvím vyhlášky.

Důvodem regulace sdíleného ubytování je bezpečnost a pořádek v domech, snížení dostupnosti bydlení pro obyvatele Prahy a nerovné podmínky či nekalá soutěž vůči hotelovému průmyslu. Prahu trápí, že se mění charakter některých částí, které bývaly určeny pro dlouhodobé bydlení.

Poskytování údajů o ubytovaných by mělo zefektivnit kontroly při placení poplatku z ubytování, který byl schválen v rámci novely zákona o místních poplatcích. „Podporujeme sloučení ubytovacího a lázeňského poplatku a jejich zvýšení z šesti a 12 korun na jednotnou sumu. V roce 2020 bude sjednocen na 21 korun a od 1. ledna 2021 bude moci obec výši regulovat až do výše 50 korun. Já si myslím, že Praha bude na té horní hranici,“ řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Každá obec by měla mít možnost regulovat Airbnb pomocí vyhlášky a mohly si pravidla nastavit podle své potřeby. „Situace je v každé obci specifická, proto by mělo být v pravomoci právě obce o regulaci rozhodnout,“ píše se v dokumentu.

Popularita ubytování přes Airbnb roste. Jen v Praze si hosté v loňském roce na Airbnb rezervovali 1,79 milionu přenocování, tedy o 61 procent více než v roce 2016.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *