Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Přišli jste o zálohu na byt? Nový zákon si na makléře posvítí

Nový zákon o realitním zprostředkování chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Do konce července o něm bude projednávat vláda a koncem roku se dostane do sněmovny. Cílem je omezit moc realitních makléřů a zabránit, aby lidé přicházeli o peníze vložené do zálohy.

Sama jsem jednou z napálených. Přišla jsem o zálohu ve výši 80 tisíc korun, protože jsem si nepřečetla nějakou malou větičku ve smlouvě, a pak jsem zjistila, že u nemovitosti je v katastru zapsáno věcné břemeno. Je třeba chránit klienty, kteří kupují nebo prodávají nemovitost,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Ministerstvo si chce posvítit na nepoctivé makléře a nově od nich bude požadovat vysokoškolský titul, popřípadě dostatečnou praxi. Zákon, který má začít platit  od října loňského roku tak bude mít vysokou prioritu.

Jde vůbec o první regulaci za 25 let. Dosud se v této oblasti podniká, jak se chce. A přitom jsme spočítali, že se denně v obchodech realitních zprostředkovatelů, kterých je v České republice přes 15 tisíc, otočí miliarda korun. To znamená, že se ročně v rámci českého realitního trhu točí 365 miliard, to je velmi vysoké číslo, a oblast není nijak regulovaná,“ vypočítala ministryně Šlechtová.

Zdroj: Lidovky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *