Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Průměrná cena nájemního bydlení vzrostla cca o 14 %

Ke konci loňského roku průměrná nabídková cena nájemního bydlení v České republice meziročně vzrostla o 13,8 procenta na 197 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte.

Nejvíce průměrná nabídková  cena nájmů vzrostla v Hradci Králové (o 28 procent) a nejméně v Karlových Varech – pouze o 0,6 procenta.

Růst nájemného je tažen růstem cen na developerském trhu. Je to logické, protože když draze kupuji, musím také dráže pronajmout. Příčina růstu nájemného je zejména v tom, že české nájemní bydlení není institucionalizované. To znamená, že segment nájemního bydlení suplují fyzické osoby tím, že kupují druhé nebo třetí byty například pro svoje děti a pronajímají je dál,“ uvedl analytik realitního týmu Deloitte Petr Hána.

Podle údajů Deloitte prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku vzrostly meziročně v průměru o 10,4 procenta na 53 700 korun za metr čtvereční. Hána letos očekává snížení tempa růstu prodejních cen i nájemného. „Důvodem je stav českého rezidenčního trhu. Kvůli regulacím ze strany České národní banky už se nebude tolik prodávat. Ceny nebudou klesat, ale budou ustálené,“ doplnil Hána.

Zdroj: ČTK

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *