Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Průzkum: Češi se půjček nebojí. 70 % lidí prý dokáže své dluhy splatit

Podle průzkumu má zkušenosti s nákupem zboží nebo služeb na úvěr má 60 procent lidí v ČR. Rizikově se přitom zadlužuje každý třetí Čech. Vyplývá to z průzkumu zaměřeného na postoje a chování obyvatel v souvislosti s nákupem na úvěr a splátky pro Českou bankovní asociaci.

Průzkum odhalil zajímavý rozdíl mezi přístupem těch, co již zkušenost s půjčkou mají, ve srovnání s těmi, kteří si podle svého prohlášení v životě nepůjčili. První skupina inklinuje jasně k tomu půjčit si na věci, které pro ty ‚nezkušené‘ téměř nepřicházejí v úvahu. Je tomu tak například u spotřební elektroniky či bílého zboží,“ uvedla gestorka ČBA Helena Brychová.

Češi se většinou domnívají, že jejich zadlužení je bezpečné, v případě, když celkové měsíční splátky nepřesáhnou pětinu jejich čistého měsíčního příjmu. Průzkum ukázal, že respondenti by svou platební neschopnost řešili jednáním o odkladu splátek či konsolidací. Více jak 80 procent Čechů by si současně nikdy nepůjčili na zážitek či dovolenou.

Index rizikového zadlužování, který vychází z přepočtu na celou dospělou populaci, se v meziročním srovnání zhoršil na dvacet procent z loňských 18 procent. „Rizikové zadlužení se tedy týká pětiny, tj. 1,58 milionu dospělých Čechů,“ dodala ředitelka výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Lidé se dívají na svou budoucí schopnost splácet optimisticky a nebojí se zadlužovat, což velice pravděpodobně souvisí s aktuálním vývojem ekonomiky provázeným mimo jiné například růstem mezd,“ vysvětlila důvody přetrvávajícího zadlužování Čechů Helena Brychová. Skoro 70 procent dotazovaných se neobává neschopnosti úvěry splatit.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *