Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet.

Věděli jste, že booking.com dává hotelům číslo vaší kreditky v plaintextu? Teď jsem čuměl jako puk na vytištěný číslo svý kreditky,“ tweetoval na konci července český podnikatel Tomáš Čupr, který stál za zrodem serveru Slevomat či Dáme Jídlo a nyní šéfuje internetovému rozvozu zboží Rohlik.cz. 

Programátor a produktový manažer Tomáš Vyskočil na Twitteru odpovídal: „Nedávno mi vybrali kartu. Komerčka mi rovnou řekla, že to bylo kvůli tomu, že jsem použil booking, a že toho mají desítky.“

Problém nastane ve chvíli, kdy booking.com posílá hotelům informace o klientovy. Ty posílá formou plaintextu, čili nezašifrované zprávy. V případě Tomáše Čupra na sebe nenechala dlouho čekat. „Už je to tu. Česká spořitelna: platba kartou na internetu u obchodníka myRobotcenter v částce 3277 liber.“ dodal Čupr.

Zneužití karet na trhu není jen doménou bookingu. Problémy jsou obecně v celém systému hotelových a stravovacích služeb. „Většinou je velmi těžké zjistit skutečný zdroj úniku dat, protože v historii zneužitých karet je obvykle více transakcí z ubytovacích zařízení z celého světa,“ říká editor IT serveru zive.cz Tomáš Holčík. Používat proto klasickou českou platební debetní kartu na amerických službách s sebou vždy nese riziko možného zneužití.

Pro ubytování nebo i nákupy letenek je proto vhodnější používat kreditní karty nebo karty napojené na účet s minimem nezbytných prostředků,“ upozorňuje Holčík.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné”

  1. Luboš napsal:

    Na tohle už jsem Booking upozorňoval letos v létě, že se mi nelíbí jejich politika předávání informací o platební kartě třetí straně, tj. ubytovacímu zařízení. Chtěli po mně, abych poslal kopii z účtu. K čemu (?), když mi to vybrali na druhém konci světa, kde nikdo nikdy nedohledá kdo to byl. Byla to moje poslední zkušenost s Bookingem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *