Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Rizikové úvěry českých bank jsou minimální. Rostoucí úroky ale situaci zhorší

Objem rizikových úvěrů zemí Evropské unie (EU) dosahuje téměř bilion eur (25 bilionů korun). České banky jsou výrazně pod evropským průměrem. Růst úrokových sazeb ale podíl problematických úvěrů může zvýšit.

Podle ratingové společnosti Scope Rating nebylo v EU řádně spláceno v prvním čtvrtletí 4,6 procenta všech půjček. Česká republika se s 2,9 procenty držela pod evropským průměrem. „Nízký podíl problémových úvěrů v České republice ovlivňuje zejména odpovědný přístup bank, které důkladně prověřují žadatele,“ uvedl Filip Horák z KPMG Legal.

Nízkému podílu nesplácených půjček pomáhá i růst objemu úvěrů. Podíl problematických úvěrů je blízko svého minima a dále již významně klesat nebude,“ odhaduje Martin Burjánek, manažer auditu poradenské společnosti Deloitte CZ a dodává: „Naopak s dalším růstem úrokových sazeb, který se bude postupně projevovat na úrokových nákladech dlužníků při fixaci hypoték, lze očekávat pozvolný růst podílu nesplácených úvěrů.“

„V případě, že se zvýší počet lidí bez práce, dojde nutně k celkovému zhoršení schopnosti splácet úvěry,“ upozorňuje Filip Horák.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *